Zagreb, 29. ožujak 2025. – Ovog vikenda ponovno prelazimo na ljetno računanje vremena! U noći sa subote na nedjelju, 30. ožujka, kazaljke ćemo pomaknuti s tri na dva sata ujutro, čime ćemo formalno izgubiti jedan sat sna. I dok će se neki već u ranim jutarnjim satima suočiti s posljedicama promjene – bilo u noćnim izlascima, dežurstvima ili uz televiziju – oni koji mirno spavaju osjetit će posljedice tek ujutro.
Kako pomicanje sata utječe na nas?
Iako pomicanje kazaljki na satu možda izgleda kao sitnica, istraživanja su pokazala da ova praksa može imati značajne posljedice na ljudski organizam. Jedno takvo istraživanje, provedeno prije desetak godina u srednjim školama u okrugu Westchester, New York, pokazalo je da učenici u tjednu nakon prelaska na ljetno računanje vremena gube na kvaliteti sna, postaju pospaniji te im se smanjuje koncentracija. Stručnjaci su zbog toga preporučili da se u tjednu nakon pomicanja sata prilagodi školski raspored kako bi se učenicima omogućilo bolje prilagođavanje novom ritmu.
Povijesni korijeni pomicanja sata
Ideju o pomicanju kazaljki prvi je, doduše u šali, iznio američki filozof, književnik i izumitelj Benjamin Franklin još davne 1784. godine. No, iako je njegova ideja tada ostala samo na razini anegdote, u 20. stoljeću države su ozbiljno razmotrile ovu praksu s ciljem boljeg iskorištavanja dnevnog svjetla.
Prve zemlje koje su službeno uvele ljetno računanje vremena bile su Njemačka i Austro-Ugarska (kojoj je tada pripadala i Hrvatska), i to tijekom Prvog svjetskog rata, između 1916. i 1918. godine. Kasnije se ova praksa provodila i u Kraljevini Jugoslaviji te za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske, ali je nakon toga bila ukinuta. Na našim prostorima ponovno je uvedena tek 1983. godine, a od tada svake godine dvaput mijenjamo sat – u proljeće jedan sat naprijed, a u jesen jedan sat unatrag.
Hoće li Europa ukinuti pomicanje sata?
U posljednjih nekoliko godina sve se češće postavlja pitanje opravdanosti ove prakse. Europska unija je 2018. godine predložila njezino ukidanje, ali članice još uvijek nisu postigle dogovor. Prema trenutno važećoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku EU-a, ljetno računanje vremena ostat će na snazi najmanje do 2026. godine. Hoće li nakon toga biti ukinuto ili ne, ostaje vidjeti.
Što nas čeka na jesen?
Ako ste među onima koji vole duže spavati, razveselit će vas informacija da ćemo sat koji noćas izgubimo vratiti ujesen. Naime, 26. listopada 2025. godine ponovno ćemo prijeći na zimsko računanje vremena, kada ćemo u tri sata ujutro pomaknuti kazaljke unatrag na dva sata – i tako “dobiti” dodatni sat sna.
Kako vi doživljavate pomicanje sata? Osjetite li posljedice promjene ili vam ona ne predstavlja problem? Podijelite svoja iskustva u komentarima!