Paris, 17. veljače 2025. – U Elizejskoj palači održan je ključni sastanak europskih lidera, dok geopolitička dinamika u Europi ulazi u novu fazu. Premijeri i predsjednici vodećih europskih zemalja raspravljali su o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu, mogućem mirovnom kontingentu te ulozi SAD-a u novim globalnim sigurnosnim aranžmanima.
Najvažnije teme sastanka bile su potencijalno raspoređivanje europskih mirovnih snaga u Ukrajini, dok se Sjedinjene Države pod vodstvom Donalda Trumpa distanciraju od vojnog angažmana. Velika Britanija prva je izrazila spremnost poslati trupe, dok su Švedska i Nizozemska naznačile mogućnost sudjelovanja, ali uz američku potporu.
Poljski premijer Donald Tusk upozorio je kako Europa mora hitno ojačati vlastite obrambene kapacitete ako želi igrati ključnu ulogu u osiguranju mira. Njemački kancelar Olaf Scholz pak je naglasio da su rasprave o slanju trupa preuranjene te da prioritet treba biti jačanje vojne potpore Ukrajini.
“NATO se temelji na tome da uvijek djelujemo zajedno i da smo zajedno u riziku. To se ne smije dovoditi u pitanje. Ne smije doći do podjele sigurnosti i odgovornosti između Europe i SAD-a.“
Die NATO beruht darauf, dass wir immer gemeinsam handeln und gemeinsam im Risiko sind. Das darf nicht in Frage gestellt werden. Es darf keine Aufteilung der Sicherheit und der Verantwortlichkeit zwischen Europa und den USA geben. pic.twitter.com/XYKIdscY0Y
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) February 17, 2025
“To je teška situacija za Europu. Dobrodošli su razgovori o miru za Ukrajinu. Ali mora biti pravedan i održiv mir. I: Ukrajina mora biti dio tih razgovora. Europa će nastaviti podržavati Ukrajinu. To sam naglasio u svojim sastancima sa Zelenskim.“
S druge strane, britanski premijer Keir Starmer poručio je kako mir u Ukrajini mora biti trajan, a ne privremeni zastoj koji bi Rusiji omogućio novi manevar. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski jasno je dao do znanja da njegova zemlja neće priznati nikakve dogovore donesene bez njezina sudjelovanja.
Glavne točke potencijalnog dogovora po objavi Antonu Troianovskom, šef moskovskog ureda The Timesa.
Zamrzavanje borbi – Rusija zadržava kontrolu nad okupiranim područjima, ali se odriče daljnjih osvajanja.
Diplomatska izolacija Ukrajine? – Trumpova administracija već pregovara s Kremljom, dok je Zelenski isključen iz ključnih razgovora.
Budućnost NATO-a i EU-a – Ukrajini bi moglo biti dopušteno članstvo u EU, ali ne i u NATO-u.
Putinovi dodatni zahtjevi – Od sigurnosnih jamstava do kulturoloških ustupaka koji bi mogli oslabiti ukrajinski nacionalni identitet.
Ovi pregovori mogli bi oblikovati sigurnosnu arhitekturu Europe u narednim desetljećima. No, hoće li Ukrajina uspjeti zaštititi svoje interese ili će Zapad dopustiti kompromis koji ide u korist Kremlja?
Tim stručnjaka predvođen Marcom Wellerom, profesorom međunarodnog prava na Cambridgeu koji se specijalizirao za mirovne pregovore, izradio je potencijalni sporazum koji predviđa kompromis: raspoređivanje malih međunarodnih snaga od 7.500 ljudi u zemljama prihvatljivim i za Rusiju i za Ukrajinu kako bi se održao mir na prvoj liniji.
Zelenski je novinarima u Abu Dhabiju poručio” Ako govorimo o mirovnom kontingentu, koja će onda biti njegova veličina? Gdje će biti raspoređen? Koje će zemlje biti dio toga? Kako će biti naoružani?“
Predsjendik Zelenski je preko X-a poručio: ” Upravo sam razgovarao s Predsjednikom Francuske Macronom. Bio je to dug razgovor. Emmanuel se sastajao s drugim europskim liderima. Razgovarali smo o globalnoj situaciji, situaciji u Europi i, posebno, o sigurnosnim garancijama za Ukrajinu. Imamo zajedničku viziju: moraju postojati pouzdane, snažne sigurnosne garancije. Bilo koje drugo rješenje bez takvih garancija, poput krhkog prekida vatre, bit će samo još jedna obmana Rusije i preludij za novu rusku ratu protiv Ukrajine ili drugih europskih zemalja. Emmanuel me također informirao o razgovorima s drugim liderima, ne samo europskim. Dogovorili smo se da ćemo biti u stalnom kontaktu. Rješavaju se važne stvari. Moramo osigurati pouzdan, dugotrajni mir. On može biti posljedica samo snažnih sigurnosnih garancija.”
I just had a long conversation with President of France @EmmanuelMacron following his meeting today with other European leaders to discuss the global situation, the state of affairs in Europe, and security guarantees for Ukraine.
We share a common vision: security guarantees…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 17, 2025
Kako će Europa odgovoriti na novu sigurnosnu stvarnost i može li samostalno osigurati stabilnost na kontinentu? Rasplet pregovora u Parizu mogao bi odrediti budući smjer odnosa između EU-a, SAD-a i Ukrajine.