Kina i EU protiv Trumpovih carina: Novi trgovinski front koji bi mogao preoblikovati globalnu ekonomiju

Nove obavijesti Politika Svijet Vijesti

Peking i Bruxelles – neobični saveznici protiv zajedničkog neprijatelja?


Nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump objavio drastične carinske mjere prema gotovo cijelom svijetu, uključujući i Europsku uniju, diplomatski alarmi upalili su se diljem Europe i Azije. Kina je sada pozvala Europsku uniju da udruže snage protiv – kako je nazvano – “trgovinskog nasilja iz Washingtona.”

Trumpova odluka da uvede 20% carine na svu robu iz EU-a koja se prodaje u SAD-u izazvala je buru reakcija. I dok Bijela kuća tvrdi da je riječ o “zaštiti američke proizvodnje”, kritičari upozoravaju na početak novog trgovinskog rata koji bi mogao uzdrmati već ionako krhku globalnu ekonomiju.

Kineska ponuda – više od trgovine

Zamjenik kineskog ministra trgovine, Ling Ji, poručio je s gospodarskog foruma u Budimpešti kako je Kina spremna “odlučno surađivati s Europom” u obrani međunarodnog trgovinskog poretka temeljenog na pravilima.

Kina se protivi protekcionizmu, unilateralizmu i svakom obliku ekonomskog maltretiranja”, izjavio je Ling Ji, šaljući jasnu poruku Trumpu, ali i nudeći EU strateško partnerstvo koje nadilazi gospodarsku suradnju – ovo je poruka o obrani globalnog poretka.

Europa u rasulu – a Trump koristi trenutak

I dok Kina poziva na zajedništvo, Europa se ne može dogovoriti kako uzvratiti.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron odmah je pozvao europske kompanije da zamrznu ulaganja u SAD, dok je Ursula von der Leyen zaprijetila “odgovarajućim mjerama koje neće ostati bez posljedica.”

Međutim, druga strana kontinenta poziva na oprez – irski premijer Micheál Martin i talijanska čelnica Giorgia Meloni upozoravaju da se ne upadne u spiralu uzvratnih mjera koje bi mogle izazvati veće ekonomske štete.

Europska burza na koljenima

Tržišta su već reagirala – europske dionice su u padu.
STOXX indeks potonuo je za 0,9%, a tjedni pad iznosi ogromnih 4,4%, što je najveći pad od lipnja 2022. godine.
Njemački DAX pao je za 2,1%, a francuski CAC 40 za 1,6%.

U pozadini svega – Trumpova retorika ne jenjava. U svom stilu, poručio je iz vrta ruža Bijele kuće:

Europska unija nas potkrada. Sad ćemo im to naplatiti.

Sukob nije samo ekonomski – nego i strateški

S Trumpovim povratkom na političku scenu, trgovinske tenzije poprimaju ozbiljnu geopolitičku dimenziju. Američki carinski udari ne ciljaju samo na robu, već i na srž europske industrijske baze – uključujući i sektor automobila koji je već pogođen dodatnim 25% carinama od 3. travnja.

Europski lideri sada su suočeni s pitanjem: odgovoriti istom mjerom, ili pokušati spasiti globalnu trgovinsku arhitekturu?

Macron je otvoreno zaprijetio mjerama protiv američkog tehnološkog sektora, dok njemački kancelar u odlasku Olaf Scholz upozorava da bi Trumpov protekcionizam mogao srušiti desetljećima građeni sustav međunarodne trgovine – koji je, ironijom sudbine, oblikovan upravo pod američkim vodstvom.

Zaključak: Savezništvo ili sukob?

U situaciji koja sve više nalikuje na hladnoratovsko pozicioniranje, Europska unija i Kina imaju priliku – ili možda samo iluziju – da ujedine snage i obrane pravila igre. No hoće li razlike u interesima, vrijednostima i dugoročnim ciljevima to dopustiti?

Jedno je sigurno – svijet ulazi u novu fazu globalne ekonomije u kojoj stari savezi više nisu garancija stabilnosti, a novi se kroje u sjeni carina i trgovinskih ratova.

Tagged

Odgovori