Iz tame zaborava u svjetlo istine: Identificirani posmrtni ostaci 16 žrtava iz masovne grobnice Petrovačka dola

Domovinski rat Nove obavijesti Vijesti

Vukovar, 4. travnja 2025. – U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar danas je održana još jedna u nizu bolnih, ali nužnih identifikacija – ona posmrtnih ostataka 16 žrtava ekshumiranih iz masovne grobnice Petrovačka dola, otkrivene na vukovarskom odlagalištu otpada u svibnju prošle godine. Među identificiranima je devet hrvatskih branitelja i sedam civilnih žrtava, među kojima su tri žene. Najmlađa žrtva imala je svega 22 godine, a najstarija 68.

Ovaj čin identifikacije nije samo tehnički završetak dugog procesa – to je trenutak istine, dostojanstva i duboke tuge, ali i svjetionik nade za one koji još tragaju za svojim najmilijima. Za 16 obitelji, nakon više od tri desetljeća neizvjesnosti, neprospavanih noći i tišine bez odgovora – konačno dolazi spoznaja.

Svi su nestali u jesen 1991. tijekom velikosrpske agresije na Vukovar, a zadnji put su viđeni na nekoliko lokacija: u hangarima Veleprometa, u Negoslavcima, gdje su dovedeni i iz vukovarske bolnice, a neki su odvedeni s Farme Jakobovac i Ristićevog salaša te iz svojih domova na Sajmištu.

„Masovna grobnica Petrovačka dola zorno prikazuje svu brutalnost i bešćutnost velikosrpske agresije. Posmrtni ostaci preminulih prebačeni su na smetlište s ciljem prikrivanja zločina. No istina se ne može zakopati.“, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji se i ovom prigodom izravno obratio obiteljima s riječima iskrenog suosjećanja i nepokolebljive odlučnosti.

Medved je podsjetio da je informaciju o ovoj lokaciji država dobila krajem 2021. godine od Sigurnosno-obavještajne agencije. Nakon toga, 2022. godine započela je sustavna pretraga terena, a u svibnju 2024. pronađeni su prvi posmrtni ostaci. Ekshumacija je trajala gotovo dva mjeseca, tijekom kojih je iskopano više od 110.000 kubika otpada i prikupljeno više od 2.000 koštanih fragmenata. Ministar je istaknuo i kako je na lokaciji i dalje planiran opsežan nastavak radova jer se pod brdom azbesta i otpada, vjeruje, nalaze još posmrtni ostaci žrtava Domovinskog rata.

Okolnosti njihovog nestanka podudaraju se s onima koji su identificirani 10. ožujka. Kao i tada, i na ovoj današnjoj identifikaciji su višestruki stradalnici Domovinskog rata. Dva brata iz obitelji u kojoj se traži i treći brat, ubijena je i njihova sestra te još dvije osobe iz te obitelji pronađene na Ovčari. Među žrtvama su i dvije ženske osobe čiji se supruzi još traže, jedna osoba čiji se otac traži, a od jedne osobe traže se još brat i nećak.

„Vi ste, drage obitelji, naš najjači motiv da nastavimo. Vi ste snaga u borbi protiv zaborava. I obećavam vam – nećemo stati. Dok i posljednja nestala osoba iz Domovinskog rata ne bude pronađena.“, poručio je Medved.

Imena koja ne smiju biti zaboravljena

Identificirani hrvatski branitelji – junaci legendarnog 204. brigade HV-a – su:

  • Slavko Batik (1943.)
  • Jozo Zeko – Čolo (1969.)
  • Ivan Došen (1958.)
  • Tadija Došen (1950.)
  • Đuro Erdelji (1963.)
  • Zvonimir Lerotić (1960.)
  • Ivan Mažar (1934.)
  • Franjo Šegec (1948.)
  • Željko Žilić (1967.)

Uz njih, identificirane su i civilne žrtve:

  • Mihajlo Čizmar (1953.)
  • Janja Dujić (1923.)
  • Adam Kiš (1926.)
  • Vukosava Orlović (1924.)
  • Tona Sekelez-Bobetić (1931.)
  • Rajmund Supric (1927.)
  • Ivan Škarica (1933.)

Posebno emotivan trenutak bio je spomen Slavka Batika, koji je posljednji put snimljen 16. studenoga 1991. godine, u jednoj od najpotresnijih scena okupacije Vukovara. Bio je poznat kao prodavač u trgovini željeznarijom, skroman čovjek, jedan od onih koji nisu otišli, već ostali – uz svoj grad, uz svoj narod.

Svjedoci tragedije i ustrajnosti

„Nikada se nećemo umoriti dok ne pronađemo i posljednjeg nestalog. Ovo je možda Sizifov posao, ali mi znamo zašto ga radimo. Vi, obitelji, dajete mu smisao.“, kazao je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, ističući upornost i predanost svih uključenih u proces identifikacije.

S posebnim emocijama prisutnima se obratila i Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja:

Hvala dragom Bogu na ovom današnjem danu, a zahvaljujem i institucijama Republike Hrvatske koje su prekinule ovaj zločin jer nad našim najmilijima nije počinjen samo zločin kada su ubijeni, nego i kad su premještane njihove kosti i zatrpavane na raznim mjestima poput tog smetlišta na Petrovačkoj doli. To je zločin koji traje i koji su napokon prekinule institucije RH“, poručila je Alvir, izrazivši nadu kako će sve obitelji saznati istinu o sudbini svojih bližnjih.

Njene riječi potvrdila je i Manda Patko, predsjednica Udruge „Vukovarske majke“, koja je i sama prošla identifikaciju svog supruga. Svoju osobnu bol pretočila je u podršku drugim obiteljima koje čekaju odgovor – i još uvijek traže.

Znanost u službi istine

„Petrovačka dola je najzahtjevnija lokacija iz Domovinskog rata. I mi iz Zavoda za sudsku medicinu i DNA laboratorija u Zagrebu radimo neumorno – svaki uzorak, svaki fragment – s ciljem da vam vratimo istinu.“, poručio je prof. Milovan Kubat, istaknuvši koliko je tehnički zahtjevan i dugotrajan proces identifikacije bio, ali i koliko je tehnologija, znanje i predanost timova odigrala ključnu ulogu.

Ravnatelj vukovarske bolnice, dr. Anto Blažanović, u svom se obraćanju prisutnima osvrnuo na težinu trenutka:

„Znam da je danas teško, možda i najteže. Ali istina ima svoju vrijednost. Istina liječi. I iako rane ostaju, sada konačno znate.“

Put istine ide dalje

Identifikacija u Vukovaru samo je korak u dugom i teškom procesu. No taj korak je odlučan, jasan i neizbrisiv. Hrvatska ne zaboravlja svoje junake. Hrvatska ne zaboravlja svoje žrtve.

„Nastavljamo s istragama. I već u ponedjeljak bit će identificirano još sedam osoba. Naš posao nije gotov. I neće biti dok svaki čovjek, svaka majka, otac, brat i sestra ne dobiju odgovor.“, poručio je ministar Medved.

Nakon identifikacije ministar Medved obišao je Petrovačku dolu, lokaciju na kojoj se nalazi ranije pronađena masovna grobnica i koja se i dalje pretražuje.

Medved: Ostajemo ustrajni u traženju istine i naših nestalih

Okolnosti njihovog nestanka podudaraju se s onima koji su identificirani 10. ožujka. Kao i tada, i na ovoj današnjoj identifikaciji su višestruki stradalnici Domovinskog rata. Dva brata iz obitelji u kojoj se traži i treći brat, ubijena je i njihova sestra te još dvije osobe iz te obitelji pronađene na Ovčari. Među žrtvama su i dvije ženske osobe čiji se supruzi još traže, jedna osoba čiji se otac traži, a od jedne osobe traže se još brat i nećak.

„To su teške ljudske sudbine koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnima, ali i jasni pokazatelji razmjera počinjenih zločina. I zato je s nama i danas glavni državni odvjetnik, koji otpočetka prati istraživanja na Petrovačkoj doli“, poručio je Medved.

„Masovna grobnica na Petrovačkoj doli zorno pokazuje svu brutalnost i bešćutnost velikosrpskih agresora. Žrtve koje tamo pronalazimo ubijene su na drugim lokacijama, a potom su premješteni na to smetlište, s jasnim ciljem prikrivanja zločina“, rekao je u obraćanju obiteljima, poručivši: „To mjesto simbolizira bolne i teške sudbine vas obitelji žrtava, ali i ustrajnost Ministarstva hrvatskih branitelja u traženju istine“.

Tim činom značajno otežan cijeli proces – pronalazak, ekshumacija i identifikacija žrtava, pokušavaju se prikriti dokazi počinjenih zločina i dodatno se traumatiziraju obitelji, kazao je Medved te dodao: „Ali upravo vi, obitelji, ste nama koji tražimo nestale najsnažniji poticaj u našem svakodnevnom radu. I zato ne stajemo ni kada se čini naizgled nemoguće“

Petrovačka dola najveći izazov, reuzltati ohrabruju, pretraživanje se nastavlja

A upravo tako se činilo traženje posmrtnih ostataka na ogromnom odlagalištu otpada. „Petrovačka dola za nas je najveći izazov dosad, ali rezultati koje imamo ohrabruju nas da nastavimo pretraživati tu lokaciju jer vjerujemo kako se upravo tamo kriju još mnoge neriješene sudbine“, rekao je ministar Medved.

Riječ je o najzahtjevnijoj i najduže istraživanoj lokaciji masovne grobnice, o čemu govore i sljedeći pokazatelji: u 590 radnih dana – iskopano, pregledano i izvezeno više od 110.000 kubnih metara raznog smeća i otpada, a slijedi i uklanjanje brda azbesta.

Nakon pune dvije godine svakodnevnog neumornog i predanog rada na terenu, ispod gomile otpada u kojem su i životinjske kosti, na oko 400 četvornih metara pronađeno je više od 2000 fragmentiranih koštanih dijelova, koji su potom pažljivo ekshumirani kako nijedna kost ne bi ostala te je i sama ekshumacija trajala gotovo dva mjeseca.

S obzirom na velik broj posmrtnih ostataka na kojima se provodi DNA analiza te značajna oštećenja nastala uslijed višegodišnjeg utjecaja otpada, proces identifikacije također je iznimno zahtjevan i dugotrajan.

U mandatu ministra Medveda identificirano 308 žrtava iz Domovinskog rata

Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska traga za 1755 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih je 465 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovarsko-srijemske županije, a 342 na području Vukovara.

U mandatu od listopada 2016. prikupljena su saznanja o 480 mogućih mjesta prikrivenih grobnica i provedena terenska istraživanja na 420 lokacija te je pretraženo oko 997.000 m2. Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području Vukovarsko-srijemske županije, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica, a na području Hrvatske više od 40 pojedinačnih grobnica. U tom razdoblju ekshumirani su posmrtni ostaci više od 200 osoba, a identificirane su 308 osoba, zaključno s današnjom identifikacijom. „To su ljudske sudbine“, kazao je Medved te dodao da se i nadalje pretražuju lokacije u potrazi za posmrtnim ostacima žrtava, kako na području Vukovarsko-srijemske županije tako i na Banovini.

Za 16 obitelji danas – istina je konačno stigla. Za stotine drugih, ona je na putu. Na Portalu i dalje pratimo sve korake prema potpunoj istini o Domovinskom ratu – jer samo istina oslobađa.

Tagged

Odgovori