Beograd, 23. siječanj 2025. – Više od 320 udruga iz 27 europskih zemalja poslalo je snažnu poruku upozorenja zbog eskalacije represije nad građanskim aktivistima u Srbiji. U zajedničkom pismu, organizacije civilnog društva apeliraju na europske institucije da hitno poduzmu korake kako bi osigurale poštivanje demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i sloboda u zemlji koja je kandidat za članstvo u EU.
Zaklada Solidarna izvijestila je kako je inicijativa pokrenuta nakon nedavnih događaja u Beogradu, gdje su srpske vlasti pritvorile i protjerale građanske aktiviste iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, Austrije, Albanije i Sjeverne Makedonije. Aktivisti su sudjelovali na prestižnoj Erste Stiftung NGO Akademiji, no unatoč tome označeni su kao “prijetnje nacionalnoj sigurnosti” te im je zabranjen ulazak u Srbiju na godinu dana.
“Radi se o dijelu šireg obrasca uznemiravanja i represije,” upozoravaju potpisnici pisma, navodeći kako je od ljeta značajno intenzivirana represija prema srpskim organizacijama civilnog društva, studentima i prosvjednicima. Posebno zabrinjavaju učestala pritvaranja, nekažnjeno nasilje od strane paradržavnih skupina i nedavne deportacije stranih državljana, uključujući hrvatske aktiviste.
Organizacije ističu da su posljednje akcije srpskih vlasti usmjerene protiv uglednih inicijativa za regionalnu suradnju i promociju mira, a situaciju dodatno komplicira režimovo korištenje stranih državljana kao žrtvenih jaraca za prikrivanje korupcije i lošeg upravljanja.
“Studenti i građani Srbije već mjesecima prosvjeduju protiv korupcije i autoritarnosti, a odgovor režima je poticanje neprijateljstva prema susjednim zemljama i EU,” stoji u pismu.
Europske udruge pozivaju institucije EU i države članice da koriste dostupne alate kako bi Srbiju pozvale na odgovornost.
“Solidarno stojimo uz sve žrtve ovoga režima i zahtijevamo jedinstven europski odgovor kako bismo zaštitili građanski prostor, ljudska prava i demokratske vrijednosti u Srbiji,” poručuju organizacije u svojoj izjavi.
Ovaj poziv dolazi u ključnom trenutku za Srbiju, koja bi, kao kandidat za članstvo u EU, trebala djelovati u skladu s temeljnim europskim vrijednostima. No, umjesto toga, situacija sve više izaziva zabrinutost u međunarodnim krugovima.
Izvor: Hina