Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u četvrtak je oštro reagirala na najavu američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju univerzalnih carina, uključujući one na proizvode iz Europske unije. Ove drastične mjere, kako ističe von der Leyen, predstavljaju ozbiljan udarac globalnoj ekonomiji, čije će posljedice biti dalekosežne.
“Najava predsjednika Trumpa o univerzalnim carinama za cijeli svijet, uključujući Europsku uniju, veliki je udarac za svjetsko gospodarstvo. Duboko žalim zbog ovog izbora. Posljedice će biti ogromne”, istaknula je predsjednica Europske komisije tijekom konferencije za medije uoči samita “Europska unija – Srednja Azija”.
Povijesni savez pod pritiskom
Von der Leyen je podsjetila da su proteklih 80 godina trgovinske veze između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država bile ključni faktor rasta i prosperiteta. Međutim, priznala je i da globalni trgovinski sustav nije bez nedostataka te se djelomično složila s Trumpovim tvrdnjama da “drugi nepravedno iskorištavaju trenutačna pravila”.
“Spremna sam podržati sve napore da se globalni trgovinski sustav prilagodi stvarnosti današnje ekonomije, ali želim biti jasna – tarifne mjere nisu rješenje. One su prvi i posljednji potez koji će samo dodatno pogoršati situaciju”, naglasila je von der Leyen.
Priprema protumjera
EU ne planira ostati pasivna. Von der Leyen je istaknula da Unija već priprema odgovor u vidu prvog paketa protumjera, koji će obuhvatiti sektor čelika, dok su dodatne mjere još u razradi. Cilj je zaštititi europska poduzeća i potrošače od negativnih posljedica američkih carina.
“Spremni smo odgovoriti. Već dovršavamo prvi paket protumjera, a sada pripremamo dodatne mjere kako bismo zaštitili svoje interese i poslovanje, ako pregovori ne uspiju”, rekla je.
Osim toga, Bruxelles pomno analizira moguće neizravne posljedice ovih mjera, uključujući potencijalni višak kapaciteta i rizik od dampinških cijena na europskim tržištima. No, predsjednica Europske komisije ostavila je vrata otvorenima za pregovore, naglašavajući da još uvijek nije kasno za dogovor.
Tko će najviše stradati?
Von der Leyen nije skrivala zabrinutost zbog šireg ekonomskog utjecaja Trumpove odluke. Naglasila je kako će najviše ispaštati potrošači i najranjivije zemlje, koje su već pod pritiskom visokih američkih carina.
“Milijuni građana suočit će se s višim računima za namirnice, lijekove i prijevoz. Inflacija će rasti, a posebnu cijenu platit će najsiromašniji slojevi društva. Poslovni sektor također neće ostati pošteđen – od manjih poduzetnika do velikih korporacija, svi će osjetiti neizvjesnost, probleme u opskrbnim lancima i rast troškova poslovanja sa Sjedinjenim Državama”, upozorila je.
Trumpov optimizam – Europska uzdržanost
S druge strane, američki predsjednik Donald Trump odluku o carinama vidi kao ključan trenutak za američku ekonomiju. “Ovo je Dan oslobođenja, počinje zlatno doba Amerike”, izjavio je Trump, nagovještavajući ekonomsku renesansu kroz zaštitu domaće industrije.
No, Europa ima svoje adute. S najvećim jedinstvenim tržištem na svijetu, koje obuhvaća 450 milijuna potrošača, EU vjeruje da može izdržati ovaj ekonomski pritisak. Dodatno, Bruxelles već radi na mjerama koje će podržati strateške industrije, uključujući sektor čelika i automobila, kako bi umanjio negativne posljedice američkih carina.
Globalna neizvjesnost
Odluka američke administracije već sada uzrokuje nesigurnost na globalnim tržištima i potiče rast protekcionizma. U trenucima kada su međunarodne trgovinske veze ključne za ekonomski oporavak nakon pandemijskih i geopolitičkih izazova, novi trgovinski rat mogao bi dodatno destabilizirati svjetsko gospodarstvo.
Hoće li EU i SAD uspjeti pronaći kompromis ili se svijet kreće prema novoj fazi ekonomskih sukoba? Sljedeći tjedni donijet će ključne odgovore.
The universal tariffs announced by the US are a major blow to businesses and consumers worldwide.
Europe is prepared to respond.
We'll always protect our interests and values.
We're also ready to engage.And to go from confrontation to negotiation ↓ https://t.co/WbXqsN4ZX7
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 3, 2025