Banja Luka, 14. ožujak 2025. – Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ne odustaje od svog političkog cilja – potpunog odcjepljenja od Bosne i Hercegovine. Pokrenuo je izmjene Ustava, najavljuje osnivanje vlastitog pravosuđa i ne skriva ambicije stvaranja zasebne vojske. U njegovoj viziji, Republika Srpska više nije entitet u sklopu BiH, već korak bliže integraciji sa Srbijom.
I dok vlasti u Sarajevu pokušavaju smiriti situaciju, a međunarodna zajednica apelira na poštivanje Daytonskog sporazuma, Dodik nastavlja u svom smjeru. U Skupštini Republike Srpske danas je vođena žustra rasprava o ustavnim promjenama koje bi mogle značiti početak kraja BiH u sadašnjem obliku.
“Republika Srpska ima pravo na svoju budućnost. Naša želja je da budemo snažni, samostalni i da sami odlučujemo o svojoj sudbini,” poručio je Dodik okupljenima. No, svjestan je da se ovakvi potezi ne mogu provesti bez posljedica.
U međuvremenu, pravosuđe BiH ostaje nemoćno pred Dodikovim postupcima. Na sudski poziv se ne odaziva, a SIPA, nadležna sigurnosna agencija, procjenjuje situaciju kao visoko rizičnu. Jedna od opcija o kojoj se spekulira jest zatvaranje granica i ograničavanje Dodikovog kretanja isključivo na teritorij Republike Srpske. No, hoće li to biti dovoljno?
Međunarodna zajednica zasad samo promatra. Visoki predstavnik Christian Schmidt nije povukao konkretne poteze, dok su iz EU stigle poruke kako rješavanje situacije mora ostati u rukama institucija BiH. No, hoće li BiH imati snage da se suoči s Dodikom, ili će ovo biti još jedna epizoda političkog natezanja bez konkretnih ishoda?
Svi se pitaju – što je sljedeće? Hoće li pravosuđe konačno pokazati odlučnost i privesti Dodika na ispitivanje ili će on još jednom izbjeći odgovornost?
EUFOR je spreman asistirati SIPA-i prilikom uhićenja Milorada Dodika, ukoliko to SIPA zatraži. Odluku može donijeti izravno zapovjednik EUFOR-a, general Florin-Marian Barbu. U hitnom slučaju moguća je i intervencija NATO stožera u Sarajevu, objavio je austrijski Der Standard, pozivajući se na diplomatske izvore.
No, Dodikove izjave ostavljaju prostor za razne interpretacije – s jedne strane tvrdi da ne želi izazvati sukobe, s druge strane jasno daje do znanja da Republika Srpska neće dopustiti njegovo privođenje.
U međuvremenu, građani BiH podijeljeni su – dok neki smatraju da je Dodikovo ponašanje opasno i prijeti destabilizaciji regije, drugi ga podržavaju kao vođu koji štiti srpske interese. Oporba u Republici Srpskoj zasad ne daje podršku njegovim najradikalnijim potezima, no pitanje je hoće li se taj stav promijeniti.
Ono što je sigurno – BiH prolazi kroz možda najopasniju političku krizu u posljednjih dvadeset godina. Vrijeme će pokazati hoće li institucije BiH napokon povući odlučne poteze ili će Dodik i dalje diktirati tempo, dovodeći državu na rub raspada.