Daytonski sporazum: Temelj mira i početak novih izazova

Domovinski rat Nove obavijesti Obljetnice Vijesti

Na današnji dan, 21. studenoga 1995., u američkom gradu Daytonu postignut je povijesni sporazum koji je označio kraj krvavog rata u Bosni i Hercegovini, a kasnije svečano potpisan 14. prosinca u Parizu. Za pregovaračkim stolom sjedili su ključni lideri regije – Alija Izetbegović, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević – uz podršku američkog diplomata Richarda Holbrookea i generala Wesleya Clarka.

Daytonski mirovni sporazum nije bio samo kraj sukoba, već i početak složenog političkog poretka u Bosni i Hercegovini, države sastavljene od tri konstitutivna naroda i dva entiteta – Federacije BiH i Republike Srpske. Uz snažnu potporu NATO-a, ovaj je sporazum postao simbol međunarodne suradnje u uspostavljanju mira, ali i podsjetnik na duboke rane regije.

Hrvatski put ka suverenitetu

Paralelno s Daytonom, Hrvatska je 1995. rješavala pitanje istočne Slavonije kroz mirnu reintegraciju. Potpisivanjem Erdutskog sporazuma 12. studenoga 1995., pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice i SAD-a, započeo je proces koji je okončan 15. siječnja 1998. kada je UNTAES službeno predao hrvatsko Podunavlje u ruke hrvatskih vlasti. Hrvatska je time ostvarila puni suverenitet nad svojim teritorijem, obilježivši završetak jednog od najtežih poglavlja svoje povijesti.

Naslijeđe Daytona i neriješena pitanja

Daytonski sporazum ostaje temelj političkog sustava Bosne i Hercegovine, uključujući Ustav koji i danas definira strukturu vlasti te zemlje. Ipak, njegova provedba bila je i ostala izazov, dok ni nakon gotovo tri desetljeća primjerci sporazuma u Hrvatskoj i BiH nisu prevedeni, što simbolično svjedoči o neriješenim aspektima ove povijesne priče.

Dan kada je mir postao moguć

Dayton nije samo povijesna činjenica – to je podsjetnik na moć diplomacije, ali i na trajnu odgovornost prema budućnosti regije. I danas nas podsjeća da mir nije samo sporazum, već proces koji zahtijeva neprekidni rad, razumijevanje i suradnju.

image 6

Sporazum se sastoji od sljedećih dokumenata:Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini

  1. Aneks 1-A: Sporazum o vojnim aspektima mirovnog rješenja
  2. Dodatak B Aneksu 1-A: Sporazum između Republike Bosne i Hercegovine i Organizacije sjevernoatlantskog pakta (NATO) o statusu NATO-a i njegovog osoblja
  3. Aneks 1-A: Sporazum između Republike Hrvatske i Organizacije sjevernoatlantskog pakta (NATO) o statusu NATO-a i njegovog osoblja
  4. Aneks 1-A: Sporazum između Savezne Republike Jugoslavije i Organizacije sjevernoatlantskog pakta (NATO) o tranzitnim aranžmanima za operaciju mirovnog plana
  5. Aneks 1-B: Sporazum o regionalnoj stabilizaciji
  6. Aneks 2: Sporazum o međuentitetskoj graničnoj crti i povezanim pitanjima
  7. Aneks 3: Sporazum o izborima
  8. Aneks 4: Ustav Bosne i Hercegovine (te Aneks I. Dodatni sporazumi o ljudskim pravima koji će se primjenjivati u Bosni i Hercegovini i Aneks II. Prijelazne odredbe s izjavama)
  9. Aneks 5: Sporazm o arbitraži
  10. Aneks 6: Sporazum o ljudskim pravima (te Aneks I. Dodatni sporazumi o ljudskim pravima koji će se primjenjivati u Bosni i Hercegovini)
  1. Aneks 7: Sporazum o izbjeglicama i raseljenim osobama
  2. Aneks 8: Sporazum o komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika
  3. Aneks 9: Sporazum o osnivanju javnih poduzeća u Bosni i Hercegovini
  4. Aneks 10: Sporazum o civilnoj provedbi mirovnog rješenja
  5. Aneks 11: Sporazum o međunarodnim policijskim snagama
  6. Sporazum o parafiranju Općeg mirovnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini
  7. Završna izjava sudionika o mirovnim pregovorima o Bosni i Hercegovini
  8. Sporazum o oživotvorenju Federacije Bosne i Hercegovine, zaključen u Daytonu 10. studenog 1995. godine
  9. Aneks na Sporazum o oživotvorenju Federacije Bosne i Hercegovine zaključen u Daytonu, – Dogovorena načela za prijelazni statut za grad Mostar
  10. Sporazum o uspostavi zajedničkog vijeća o suradnji
  11. Sporazum o početku povratka prognanih u gradove Jajce, Bugojno, Stolac i Travnik
  12. Sporazum o povratku izbjeglica u područje Velike Kladuše i Cazina
  13. Elementi dogovorenih principa za Sarajevo
  14. Sporazum o odnosima strana

Odgovori