Budućnost europske obrane: Ključni trenutak za sigurnost i stabilnost

Nove obavijesti Politika Svijet Vijesti

Europska unija stoji pred odlučujućim trenucima dok se zastupnici i europski čelnici suočavaju s geopolitičkim izazovima koji testiraju snagu i jedinstvo Unije. S rastućim napetostima u globalnom sigurnosnom poretku, posebice u kontekstu rata u Ukrajini, rasprava o jačanju europske obrane postaje sve aktualnija.

Europsko vijeće: Vrijeme za odlučne korake

Predsjednik Europskog vijeća, António Costa, naglasio je da se EU nalazi na prekretnici: „Sigurnost Ukrajine ne može se odvojiti od sigurnosti Europe“. Prepoznajući prijetnje koje se nadvijaju nad kontinentom, Costa je istaknuo kako je nužno poduzeti ambiciozne korake kako bi se osnažile obrambene sposobnosti EU-a. U tom kontekstu, EU ne smije ostati samo na riječima, već mora ulagati sredstva u sigurnost i obranu.

Ministar za poslove Europske unije, Adam Szłapka, podsjetio je da će se na nadolazećem summitu Europskog vijeća raspravljati o daljnjim koracima u suzbijanju ruske agresije, pri čemu bi konačni mirovni sporazum trebao biti rezultat pregovora koje vodi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Također, razgovarat će se o ključnim gospodarskim prioritetima za 2025. godinu, uključujući smanjenje birokracije, osiguravanje pristupačne energije te poticanje rasta inovativnih poduzeća.

Von der Leyen: Europa mora preuzeti odgovornost za vlastitu sigurnost

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen bila je još direktnija: „Mir se više ne može uzimati zdravo za gotovo“. Uz sve veću nesigurnost i prijetnje, EU mora ojačati vlastitu obrambenu industriju, povećati proizvodne kapacitete i ulagati u sigurnost.

U tom smislu, predstavila je plan „ReArm Europe“, inicijativu koja bi trebala ubrzati i povećati europske obrambene kapacitete, uz oslonac na financijska sredstva država članica. Ključna ideja plana je zajednička nabava i ulaganje u europsku vojnu industriju, čime bi EU postao manje ovisan o trećim stranama u opskrbi vojnom opremom.

„Europa ima veličinu da odvrati svaku prijetnju, gospodarsku moć da podrži svoju obranu i sada konačno ima političku volju da to i učini“, zaključila je von der Leyen.

Podrška i kritike u Europskom parlamentu

Zastupnici Europskog parlamenta većinom su podržali jačanje sigurnosti i obrane EU-a, ali su istovremeno naglasili potrebu za dugoročnom strategijom koja će biti održiva i učinkovita. Iako je plan „ReArm Europe“ dočekan kao značajan iskorak, neki su izrazili zabrinutost zbog pravnog okvira njegove provedbe, osobito korištenja članka 122. Ugovora o EU-u, koji bi mogao zaobići ulogu Parlamenta u donošenju ključnih odluka.

Članak 122.

1. “Ne dovodeći u pitanje bilo koje druge postupke predviđene Ugovorima, Vijeće može, na prijedlog Komisije, u duhu solidarnosti među državama članicama odlučiti o mjerama primjerenima gospodarskoj situaciji, posebno ako se pojave ozbiljne poteškoće u opskrbi određenim proizvodima, posebno u području energetike.

2. Ako je država članica u poteškoćama ili joj ozbiljno prijete ozbiljne poteškoće uzrokovane prirodnim katastrofama ili izvanrednim događajima koji su izvan njezine kontrole, Vijeće može, na prijedlog Komisije, pod određenim uvjetima dodijeliti financijsku pomoć Unije dotičnoj državi članici. Predsjednik Vijeća obavješćuje Europski parlament o donesenoj odluci.

Nekolicina zastupnika istaknula je potrebu za jačanjem strateške autonomije EU-a, osiguravanjem neovisnog pristupa ključnim sirovinama i smanjenjem energetske ovisnosti o vanjskim akterima. Također, neki su upozorili da povećani izdaci za obranu ne bi smjeli ugroziti prioritete poput zelene tranzicije, istraživanja i razvoja te socijalnih programa.

EU u novom sigurnosnom poretku

Dok se svijet suočava s neizvjesnostima i promjenama u globalnim odnosima moći, EU stoji pred izazovom definiranja vlastite sigurnosne politike. Hoće li Unija biti spremna za jaču obrambenu suradnju i hoće li njene članice imati političku volju da izdvajaju više za sigurnost, ostaje pitanje na koje će odgovor donijeti buduće odluke i pregovori.

Ono što je sigurno jest da Europa više ne može računati na tuđu zaštitu – vrijeme je da sama preuzme odgovornost za vlastitu sigurnost i stabilnost.

Tagged

Odgovori