Ukrajina/ Odesa, 14. ožujak 2025. – Primorski okrug Odese svjedočio je brutalnom atentatu koji je šokirao ukrajinsku javnost. Oko 10:30 ujutro 14. ožujka, neidentificirani napadač smrtno je ranio 31-godišnjeg Demyana Ganula, istaknutog aktivista poznatog po svojim nacionalističkim stavovima i vođenju organizacije “Street Front”. Ubojica je pobjegao s mjesta zločina, što je potaknulo policiju da pokrene plan presretanja “Sirena” u pokušaju njegova hvatanja.
Ganulova sestra istaknula je da je njezin brat često primao prijetnje zbog svog domoljubnog stava i aktivizma. Kao odgovor na atentat, ministar unutarnjih poslova Ihor Klymenko poslao je posebni istražni tim Nacionalne policije u Odesu i osobno preuzeo nadzor nad istragom.

Tko je bio Demyan Ganul?
Ganul je bio poznat po svom angažmanu u nacionalističkim pokretima i sudjelovanju u sukobima u Odesi 2014. godine. Njegova uloga u kontroverznim akcijama, uključujući suprotstavljanje onima koji su kritizirali mobilizaciju i proces dekomunizacije, učinila ga je metom mnogih. Ovaj atentat otvara niz pitanja o njegovim neprijateljima i potencijalnim motivima iza njegova ubojstva.
Mogući motivi ubojstva
Istražitelji razmatraju nekoliko mogućih razloga zbog kojih je Ganul postao meta atentatora:
- Politička odmazda – Njegovi otvoreni nacionalistički stavovi mogli su ga učiniti metom političkih frakcija ili stranih aktera koji žele destabilizirati nacionalističke elemente unutar Ukrajine.
- Osobne osvete – Njegovo suočavanje s protivnicima ukrajinske mobilizacije moglo je dovesti do osobnih neprijateljstava koja su eskalirala u nasilje.
- Kriminalni elementi – Njegov aktivizam mogao se sukobiti s interesima organiziranog kriminala, što bi moglo biti povod za atentat.
Povezanost s presudom Europskog suda za ljudska prava
Atentat na Ganula dolazi samo dan nakon što je Europski sud za ljudska prava (ECHR) donio presudu protiv Ukrajine zbog neuspjeha u sprječavanju i adekvatnoj istrazi smrtonosnih sukoba u Odesi 2014. godine. Presuda, donesena 13. ožujka, odnosi se na sedam zahtjeva koje su podnijeli rođaci žrtava i preživjeli, ukazujući na to da ukrajinske vlasti nisu učinile dovoljno kako bi spriječile krvoproliće.
Nasilje 2. svibnja 2014. rezultiralo je smrću 48 ljudi, većinom proruskih aktivista koji su poginuli u požaru u Domu sindikata. Presuda je istaknula i ulogu ruske propagande u širenju lažnih narativa o događajima u Odesi.
Kako će se situacija razvijati?
Ubojstvo Ganula moglo bi dodatno rasplamsati političke tenzije u Ukrajini, osobito u svjetlu presude ECHR-a koja ukazuje na slabosti ukrajinskog pravosudnog sustava u rješavanju politički motiviranih nasilnih incidenata. Pitanje ostaje: hoće li ovaj atentat biti temeljito istražen ili će postati još jedna neriješena epizoda u složenoj političkoj stvarnosti regije?
Nekoliko sati nakon što je istaknuti ukrajinski aktivist Demyan Hanul ubijen u Odesi, policija je privela potencijalnog osumnjičenika.

Osumnjičeni je navodno 46-godišnji dezerter, tvrdi Služba sigurnosti Ukrajine (SBU).
Kao reakciju na ubojstvo, predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da su deseci službenika za provođenje zakona uključeni u istragu.
“Naložio sam ministru unutarnjih poslova, šefu Službe sigurnosti, vršitelju dužnosti glavnog tužitelja da ulože sve potrebne snage i sredstva kako bi se utvrdile sve činjenice”, rekao je Zelenski.
SBU nije isključio umiješanost Rusije u ubojstvo.
Za sada, ukrajinske vlasti nastavljaju potragu za ubojicom, dok javnost očekuje odgovore. Hoće li se ovaj slučaj rasvijetliti ili će postati još jedan nerazjašnjen misterij – ostaje za vidjeti.
Šira sigurnosna prijetnja?
Ubojstvo Demyana Ganula postavlja brojna pitanja o sigurnosnoj situaciji u Ukrajini, posebice u svjetlu aktualnih unutarnjih i vanjskih izazova. Je li ovo izolirani čin ili dio šire strategije zastrašivanja političkih aktivista?
Foto: X