Prije 32. godine dogodio se zločin od strane velikosrpskog agresora. Nakon što su paravojne formacije pobunjenih Srba okupirali selo Berak, uslijedili su nezamislivi zločini – na popisu žrtava je 46 imena, a sudbina 11 osoba do danas je nepoznata.
Berak je staro naselje smješteno u zapadnom Srijemu, čiji se razvoj u dokumentima spominje u 15. stoljeću.
Uoči velikosrpske agresije 1991. u Berku su bile 33 obitelji podrijetlom iz Žumberka. Za vrijeme Domovinskog rata, 56 Berčana Hrvata (rimokatolika i grkokatolika) je bilo žrtvom ratnog zločina kojeg su počinili domaći Srbi i crnogorski četnici (prema svjedočenjima preživjelih svjedoka).
Na današnji dan 2. rujna, paravojne formacije, pobunjeni Hrvatski Srbim četnici i dr., okupirali su Berak.
Toga dana u selu su ubijene četiri osobe, ranjeno ih je 11, a u logore je odvedeno 16 mještana. Najveća stradanja zabilježena su nakon pada sela, a u pokoljima su ubijeno je 45 osoba.
O tim stradanjima hrvatska javnost jako malo zna, a zna se da su ubojice bili Srbi iz susjednih sela
Mještani su ubijani na ulici, po kućama, bacani u bunare te mučeni u logoru koji je uspostavljen nakon okupacije sela. Tijekom okupacije hrvatskog Podunavlja crkva Mučeništva sv. Ivana Krstitelja bila je pretvorena u diskoteku za zabavu i opijanje koju je vodio jedan od pripadnika zloglasnih Škorpiona.
Žrtve su nađene u masovnim grobnicama Šarviz doli i u ritu pored Negoslavaca.
Za vrijeme velikosrpske agresije 1991. ubijeno je:
20 Hrvata rimokatolika
Kata Gavranović, Pero Gavranović, Jozo Mrkonjić, Ivica Orel, Ivica Potočki, Ljubica Potočki, Antun Gavranović, Ivan Gavranović, Ljubica Gavranović, Mato Gavranović, Marko Kujundžić, Ana Magić, Mato Mijatović, Đuro Mitrović, Ljubica Mitrović, Stipo Mitrović, Zlatko Mitrović, Željko Orel, Luce Tomić i Mato Tomić
8 Hrvata grkokatolika
Ana Čučić, Pero Gvozdanović, Tomica Gvozdanović, Nadica Juratovac, Janko Latković, Zora Latković, Tomo Jelenić, Milan Kovačević
Još uvijek se traže tijela:
13 Hrvata rimokatolika
Rozalija Blaž, Edvina Ilanić, Ivan Ilanić, Josip Krošnjar, Jakob Kujundžić, Marin Kujundžić, Josip Majdanček, Marijan Marinčić, Marin Mitrović, Slavko Mitrović, Bartol Penavić, Tomo Pršlja
4 Hrvata grkokatolika
Milan Jelenić, Damir Kovačević, Milan Latković, Ilija Boić.
Obilježavanju Dana stradanja mještana Berka u Domovinskom ratu sudjelovao je i ministar obrane Mario Banožić, kao izaslanik predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića.
Ministar je podsjetio na velike gubitke i štetu koju je Vukovarsko-srijemska županija pretrpjela za vrijeme Domovinskog rata.
“To je jedan od razloga zašto ova Vlada pruža sustavnu podršku na projektima regionalnog razvoja, ulaganja u infrastrukturu, poduzetništva, poljoprivrede, zaštite okoliša, zdravstva, socijalne skrbi i drugo”, rekao je ministar izdvojivši najveću podršku u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem.
“Ostvarena vrijednost projekata iznosi gotovo tri milijarde eura, a za Vukovarsko-srijemsku županiju iznosi 650 milijuna eura”, istaknuo je ministar te dodao kako je samo iz fondova Europske unije, Vukovarsko-srijemska županija osigurala više od 550 milijuna eura.
“Na taj način Vlada sustavno potiče razvojni zamah slavonskih županija, strateški mijenjajući trendove i unaprjeđujući kvalitetu života i rada u ovom dijelu Lijepe naše”, rekao je ministar izrazivši uvjerenje kako će snaženje gospodarskih aktivnosti pridonijeti i okretanju demografskih tokova i povratku mladih u ove krajeve.
Svoje napore, rekao je, nastavit će ulagati i za pronalazak nestalih za vrijeme Domovinskog rata te će se beskompromisno zalagati za prenošenje istine o Domovinskom ratu generacijama koje ostaju.
Uz obitelj poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, ministara Banožića, obilježavnju 32. obljetnice stradavanja sudjelovali su i župan vukovarsko-srijemske županije Damir Dekanić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnik u Hrvatskom saboru Mladen Karlić, načelnik Općine Tompojevci Milan Grubač, brojne udruge, branitelji i mještani Berka i okolnih mjesta.
U sklopu obilježavanja Dana stradanja mještana Berka održana je misa zadušnica za sve poginule mještane Berka u Domovinsku ratu u crkvi Mučeništva Sv. Ivana Krstitelja u Berku te su položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve poginule i molitva odrješenja koju predvodio župnik Krešimir Aračić.
Za zločin u Berku, do danas nitko nije odgovarao iako preživjeli svjedoci prepoznaju svoje mučitelje i susjede.
Izvor i foto : MORH