Svetom misom u zagrebačkoj crkvi Uzvišenja Svetog Križa na zagrebačkom Sigetu koju je predvodio vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan, započelo je 30. hodočašće hrvatske vojske, policije i branitelja u marijansko svetište Lourdes u Francuskoj.
Hodočašće će trajati do 21. svibnja i dijelom je međunarodnoga vojnog hodočašća na kojem se očekuje sudjelovanje preko petnaest tisuća hodočasnika iz četrdesetak država svijeta, od toga njih oko tisuću je iz Republike Hrvatske.
Od 24. do 26. svibnja 2024. održava se 64. međunarodno vojno hodočašće (PMI) u Lourdes, pod geslom „Želim da mi ljudi dolaze u procesiji“. PMI ima dugu tradiciju koja seže od razdoblja poslije Drugog svjetskog rata kada su se vojnici zaraćenih zemalja zajedno sa svojim vojnim kapelanima okupili u Lourdesu kao znak pomirbe i mira. Od tih početaka do danas, gotovo godinu za godinom održava se hodočašće u Lourdes na kojem sudjeluju pripadnici vojske i policije iz četrdesetak zemalja svijeta. Na 64. međunarodnom vojnom hodočašću će i ove godine sudjelovati iz Hrvatske brojni vjernici vojnici, policajci i branitelji s članovima njihovih obitelji, pripadnici Saveza povijesnih postrojbi Hrvatske vojske, Hrvatske vatrogasne zajednice i drugi. Njima će to biti jubilarno 30. nacionalno hodočašće Hrvatske vojske, policije i branitelja u Lourdes.
Trideseto nacionalno hodočašće započinje 21. svibnja i traje do 28. svibnja 2024. Hodočašće predvodi vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan. Glavni koordinator cjelokupnog hodočaća je generalni vikar Vojnog ordinarijata don Marko Medo. Zapovjednik ovogodišnjeg vojno-redarstvenog hodočašća je zapovjednik Zapovjedno operativnog središta brigadni general Željko Ljubas, a zapovjednik hodočašća za MUP je pomoćnik Glavnog ravnatelja policije Dragan Tokić.
Pratnju i potporu hodočasnicima pružaju vojni i policijski kapelani sa svojim pomoćnicima, članovi Samostalnog odjela za potporu Vojnom ordinarijatu (MORH) i Samostalne službe za suradnju u Vojnom ordinarijatu (MUP) i djelatnici Vojnog ordinarijata.
Prvo hodočašće vjerskog i vojnog karaktera u lurdsko svetište organizirano je po završetku Drugog svjetskog rata, kada je nekolicina vojnih kapelana okupila vojnike razdijeljenih i zaraćenih strana te s njima hodočastila u Lourdes kao znak pomirbe i uspostavljanja trajnog mira.
1958. godine vojno hodočašće poprimilo je međunarodni karakter, a hrvatska vojska i policija sudjeluju na hodočašću od stvaranja suverene Republike Hrvatske.
Od lipnja 1999. Republika Hrvatska je među 17 država članica Međunarodnog odbora za organizaciju hodočašća te svojim sudjelovanjem u organizaciji i provedbi doprinosi njegovom međunarodnom karakteru.