U tom, ali i u mnogim drugim dijelovima svijeta, zemlja često podrhtava. Zašto? Zemljina kora svojevrsna je slagalica – relativno je dinamična, odnosno pokretna, a sastoji se od mnogih pojedinačnih dijelova: od nekoliko gigantskih oceanskih ploča i više manjih kontinentalnih ploča. Postoji rasprava među znanstvenicima koji se bave potresima, koliko zapravo postoji tih malih i najmanjih tektonskih ploča.
U svakom slučaju, poznato je da se te ploče neprestano miču – nekoliko centimetara godišnje. Sasvim je normalno. Odmiču se jedno od drugoga, trljaju jedno o drugo ili se ponekad guraju. Tada se kontinent iznad pomiče, a ta se pomicanja nazivaju tektonika ploča.
Epicentar potresa magnitude 7,4 bio je u okrugu Pazarcikje u pokrajini Kahramanmaras blizu sirijske granice na jugoistoku zemlje, a drugi potres magnitude 6,7 na dubini od 14,5 km izmjeren je ubrzo nakon toga u pokrajini Gaziantep.
A onda je čak – 9 sati kasnije – u 13:24 po turskom vremenu, vrlo jak potres magnitude 7,5 stupnjeva po Richteru pogodio područje oko 100 kilometara sjevernije.

Turski predsjednik proglasio je tromjesečno izvanredno stanje u 10 najteže pogođenih pokrajina.
Potres su osjetile i zemlje okruženja; Cipar, Jordan, Libanon, Irak, Gruzija i Armenija.
Do sada je broj poginulih u Turskoj 5.434 a u Siriji 1.872 uz preko 25.000 povrijeđenih. Veliki broj zgrada i obiteljskih domova je porušeno, također i stara jezgra u Gaziantepu.
Ispod ruševina se nalaze još tijela, a vrijeme
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu je osnovan kako bi se omogućilo koordinirano pružanje pomoći u slučaju katastrofe, koju države članice šalju ugroženim državama i žrtvama prirodnih i ljudskom rukom uzrokovanih katastrofa unutar EU ili izvan EU. Operativno središte Mehanizma Unije za civilnu zaštitu je Koordinacijski centar za odgovor na hitne situacije (ERCC), koji prati katastrofe i izvanredne situacije u cijelom svijetu 24 sata dnevno i koordinira odgovor država članica EU. Svaka država članica povezana je s ERCC-om kroz svoje nacionalno komunikacijsko središte pa je tako Republika Hrvatska s ERCC-om povezana putem Operativnog centra civilne zaštite Ravnateljstva civilne zaštite.
Hrvatska je, u koordinaciji Operativnog centra civilne zaštite Ravnateljstva civilne zaštite, ponudila pomoć modula za urbano traganje i spašavanje srednje kategorije (MUSAR), koju je Turska prihvatila. Hrvatska je posla tim od 40 pripadnika modula srednje kategorije za urbano traganje i spašavanje iz ruševina Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite i 10 potražnih pasa.
U Tursku putuju ukupno 23 crnogorska vatrogasca spasioca, s iz Srbije je otišla dva specijalistička tima za spašavanje iz ruševina sa 27 pripadnika, službenim psom obučenim za pretragu terena i kompletnom opremom za probijanje, rezanje i elektroničko traženje nestalih.
Američka agencija za međunarodnu pomoć i razvoj šalje dva urbana tima za traganje i spašavanje u Tursku kako bi pomogli u naporima za oporavak u toj zemlji, izjavio je u utorak dužnosnik agencije.
Timovi dolaze iz vatrogasnih postrojbi okruga Los Angeles i okruga Fairfax u Virginiji, a očekuje se kako će u Tursku stići u srijedu ujutro po lokalnom vremenu. Sastoje se od po oko 80 radnika, zajedno s 12 posebno obučenih potražnih pasa i više od 170,000 funti opreme zajedno.
Također, Hrvatski Crveni križ pokrenuo je apel za pomoć stanovništvu stradalom u potresu u Turskoj i Siriji.
Svi građani koji žele i mogu pomoći unesrećenom stanovništvu, donacije mogu uplatiti na žiro račun otvoren u :
Erste&Steiermärkische banci:
IBAN: HR5424020061500126075
POZIV NA BROJ ZA APEL : 751
SWIFT CODE ( ZA UPLATE IZ INOZEMSTVA) : ESBCHR 22
Također, i Kina je voljna ponuditi hitnu humanitarnu pomoć potresima pogođenim Turskoj i Siriji, zatim, i svi ostali poput ; Bugarska, Češka, Francuska, Grčka, Nizozemska, Poljska, Njemačka, Grčka, Indija, Iran, Norveško izbjegličko vijeće (NRC), Poljska, Katar, Španjolska, Italija, Izrael, Rumunjska, WHO, Mađarska, Rusija i Ukrajina .