U srijedu Sabor kreće sa drugim čitanjem i raspravom o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama

Nove obavijesti Vijesti

U srijedu, 8. lipnja 2022. s početkom u 9.30 sati kreće se s raspravom o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, drugo čitanje.

Izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama donose promjene koje dramatično utječu na liječnike obiteljske medicine, na kompletnu struku, odnos liječnika i pacijenta, na zdravlje građana koji će zbog ovakvog zakona izbjegavati odlazak liječniku te posebno na sve skupine profesionalnih vozača i osoba koje upravljaju motornim vozilima.

Izmjena bi donijela jednu veliku neugodnost kako za liječnike a tako i pacijente, odnosno za vozače.

Recimo, da pijete lijek za alergiju ili nesanicu, i liječnik vam da lijek na recept, liječnik mora provesti obavijest  u svoj centralni sustav  da pijete lijek zbog kojeg ne bi smio upravljati vozilom .

Ako taj Zakon prođe u Saboru, to bi značilo da bi veliki broj vozača mogao lako ostati bez vozačke dozvole.

Nejasna je izjava ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, koji je za Dnevni Nove Tv rekao ; “I vi ste me pitali zašto je ta osoba koja je bila dan prije, recimo u jednom slučaju, otpuštena iz psihijatrijske bolnice, ali s ozbiljnom terapijom, zašto je ta osoba vozila. Ne može o tome odlučivati policijski službenik”.  

Za obvezno prijavljivanje koji je zbog lijeka ili bolesti privremeno nesposoban voziti napravit će štetu u odnosu liječnik- pacijent.

Da bi se to i moglo učiniti, mora postojati statistika koliko je zdravstveno stanje utjecalo na sigurnost prometa, no takve statistike nema.

Psihijatar, dr. Herman Vukušić, u studenom 2021. na tematskoj sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o položaju liječnika obiteljske medicine u kontekstu najavljenih izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama kazao je; “ da je ovo bitna tema koja je uzburkala javnost, te se prisjetio pokušaja da se svima oboljelima o PTSP-a 1996. automatski oduzme vozačka dozvola, što je spriječeno. –Svaki slučaj mora se procijeniti ponaosob, a temeljnu odluku trebalo bi donijeti komisijsko tijelo, no to ne može biti u domeni niti jednog liječnika, kazao je Vukušić. -Ovako se ide predaleko, od pitanja ljudskih prava, do pritiska na obiteljsku medicinu, pogotovo u ovoj pandemijskoj situaciji

Vikica Krolo, dopredsjednica HLK-a. kaže; “Liječnici ne mogu biti dojavljivači I zapravo zloupotrijebiti povjerenje pacijenta, i policiji prijavljivati promjenu zdravstvenog stanja pacijenta. “  “Bojimo se da će pacijenti odlaziti privatnicima, oni koji će si to moći priuštiti. A svi oni koji neće moći, neće se liječiti. To sigurno neće dobro djelovati niti na sigurnost cestovnog prometa“.

Prihvati li Sabor ovakav Zakon, iz liječničke komore najavljuju preispitivanje na Ustavnom Sudu.

Tagged

Odgovori