Sedam humanitarnih radnika iz organizacije World Central Kitchen (WCK) ubijeno je u izraelskom napadu u Pojasu Gaze.
Ova tragičan događaj dogodio se u ponedjeljak 1. aprila 2024. godine. Među poginulim zaposlenicima španske organizacije WCK bili su radnici iz Poljske, Australije, Irske i Velike Britanije.
Trojica od njih bili su Britanci, a ministar vanjskih poslova David Cameron pozvao je Izrael da “hitno objasni kako se to dogodilo”.
Osnivač WCK-a i poznati kuhar Jose Andres potvrdio je da su humanitarni radnici ubijeni “u zračnom napadu IDF-a (Izraelske obrambene snage).
Dobrotvorna organizacija kaže da su humanitarni radnici putovali u tri automobila – od kojih su dva oklopljena.
Navodi se kako je kretanje konvoja bilo koordinirano s Izraelskim obrambenim snagama (IDF).
Konvoj je iskrcao više od 100 tona zaliha hrane u skladištu u Deir al-Balahu u središtu Gaze, priopćila je humanitarna udruga.
Izraelska vojska u međuvremenu je priopćila kako provodi temeljitu reviziju na najvišim razinama kako bi istražila okolnosti “tragičnog” izgreda.
Sjedinjene Države izrazile su u ponedjeljak žaljenje zbog ubojstva humanitarnih radnika humanitarne organizacije sa sjedištem u SAD-u.
Glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Adrienne Watson pozvala je Izrael da “brzo” istraži šta se dogodilo.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je da su “razorni izraelski zračni napadi koji su jučer ubili osoblje World Central Kitchena doveli broj humanitarnih radnika ubijenih u ovom sukobu na 196”.
To uključuje više od 175 članova osoblja UN-a.
“Ovo je nesavjesno”, rekao je Antonio Guterres u objavi na X-u
Savjetnik za komunikacije nacionalne sigurnosti John Kirby kaže da je Bijela kuća “ogorčena” smrću sedam humanitarnih radnika Svjetske središnje organizacije nakon izraelskog zračnog napada u Gazi.
Kaže kako je Izrael već počeo istraživati izgred i “nadamo se da će ti nalazi biti objavljeni i da će biti zadržana odgovarajuća odgovornost”. Dalje kaže kako je “ovaj izgred simbol većeg problema i dokaz zašto je raspodjela pomoći u Gazi bila tako izazovna”.
Na platformi X objavio je; kako “Nema dokaza da su WCK humanitarni radnici bili namjerno ciljani; SAD nisu identificirale nijedan incident u kojem je Izrael prekršio međunarodno humanitarno pravo tijekom ovog rata”
Žrtve napada na Gazu
U napadima na Pojas Gaze 7. listopada poginulo je 32.845 Palestinaca, uključujući najmanje 14.280 djece i 9.340 žena, a ranjene su 75.392 osobe.
Veći dio Pojasa Gaze uništen je otkako je za genocid optuženi Izrael pokrenuo rat u listopadu prošle godine nakon prekograničnog napada Hamasa. Izraelske snage su više mjeseci bezobzirno uništavale zgrade i čitava naselja uništivši 60 posto infrastrukture palestinske enklave.
Međunarodni sud pravde (MSP) izdao je dodatne privremene mjere, uključujući “nesmetano pružanje” pomoći Pojasu Gaze, u postupcima za genocid koji je u tijeku protiv Izraela na zahtjev Južne Afrike.