U GOSPIĆU NAKON 79 GODINA POKOPANO 253 ŽRTVE IZ DRUGOG SVJETSKOG RATA I POSLIJERATNOG RAZDOBLJA

Nove obavijesti

U organizaciji Ličko-senjske županije, Grada Gospića i Gospićko-senjske biskupije, te uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, održan je posljednji ispraćaj i pokop 253 žrtve iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, ubijene u razdoblju od 4. travnja do kasne jeseni 1945. godine. Ovaj dirljivi događaj, koji se odigrao na predjelu ispred gospićkoga groblja sv. Marije Magdalene, simbolizira završetak dugogodišnje potrage za pravdom i mirnim počivalištem za one koji su stradali u turbulentnim vremenima povijesti.

Misu zadušnicu i obred ukopa predvodio je mons. Richard Pavlić, dijecezanski upravitelj Gospićko-senjske biskupije. Uz obitelji žrtava, ceremoniji su prisustvovali i visoki dužnosnici, uključujući potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tomo Medveda, saborskog zastupnika Maria Kapulicu, državnog tajnika Darka Nekića, župana Ernesta Petryja, povjerenika Vlade za Grad Gospić Josipa Brozičevića, kao i predstavnike udruga i brojne mještane.

Ministar Medved istaknuo je važnost ovog ispraćaja kao pokazatelja primjerenog odnosa i dužnog poštovanja prema žrtvama. “Svaka nevina žrtva zaslužuje pijetet i dostojanstven pokop,” rekao je Medved, naglašavajući da je ovaj čin počast onima koji su nepravedno stradali pod komunističkim režimom. Posmrtni ostaci žrtava, koje su desetljećima ležale neotkrivene, sada će napokon počivati u miru, pružajući utjehu njihovim obiteljima.

Medved je također podsjetio na tragičnu sudbinu žrtava koje su mučene i ubijene zbog svoje nacionalnosti i vjere, a zatim nehumano pokopane u samom srcu Gospića. Ovaj čin ekshumacije i pokopa ne samo da vraća dostojanstvo žrtvama, već i svjedoči o desetljećima prikrivanja istine.

Ministarstvo hrvatskih branitelja, pod vodstvom ministra Medveda, u proteklih osam godina ekshumiralo je posmrtne ostatke 2064 žrtve, dok se još uvijek traga za 1797 nestalih iz Domovinskog rata. Ovaj ispraćaj stoga predstavlja i obećanje da potraga za istinom i pravdom ostaje neumoljiva.

Zahvalio je obiteljima na strpljenju i povjerenju, kao i Ivanu Vukiću koji je velik dio svog života posvetio istraživanju žrtava na tom području, te Ličko-senjskoj županiji i Gradu Gospiću na suradnji.

Prigodnim govorima okupljenima su se obratili i saborski zastupnik Mario Kapulica te ličko-senjski župan Ernest Petry, a unuka jedne od žrtava Nada Rogić pročitala je dirljivo pismo djedu te zahvalila ministru Medvedu i Ministarstvu hrvatskih branitelja što obitelji još 253 žrtve napokon imaju gdje zapaliti svijeću za svoje bližnje.

Nakon opsežnog istraživanja lokacije od oko 1800 četvornih metara i niza terenskih aktivnosti, Ministarstvo hrvatskih branitelja je u tri faze provelo probna iskapanja i ekshumaciju, pri čemu su ekshumirani posmrtni ostaci sveukupno 253 žrtve ubijene u razdoblju od 4. travnja do kasne jeseni 1945. godine.

Antropološkom obradom utvrđeno je kako se radi o posmrtnim ostacima 249 muških osoba i 4 ženske osobe, uglavnom u dobi od 20 do 50 godina, a kod gotovo polovine žrtava utvrđene su strijelne ili traumatske ozljede lubanje te prijelomi kostiju, što neupitno ukazuje na nasilnu smrt.

Posmrtni ostaci žrtava pokopani su u zajedničku grobnicu na groblju sv. Marije Magdalene, koju je Grad Gospić izgradio za sve žrtve Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja s tog područja, a gdje su 2021. godine pokopani i posmrtni ostaci 102 žrtve ranije ekshumirane na širem području Gospića.

Izvor i foto: MHB

Odgovori