tordinci snimak zaslona hrt

Tordinci u Domovinskom ratu i masovne grobnice

Domovinski rat Nove obavijesti Obljetnice Vijesti

Selo Tordinci nalazi se 17 km sjeverno od Vinkovaca, na lijevoj obali Vuke. Susjedna sela su: na jugu Ostrovo (udaljeno 3,6 km), na istoku Pačetin (udaljen 6 km), na sjeveroistoku Ludvinci (udaljeni 4,5 km), na sjeverozapadu Korođ (udaljen 5,5 km) i na zapadu Mlaka (udaljena 3 km).

Zbog svoga položaja Tordinci su bili laka meta srpskih pobunjenika. Još u travnju 1991. godine počelo je naoružavanje okolnih sela s pretežnim srpskim stanovništvom te su provocirali i prijetili mještanima Tordinaca i Antina. Zbog straha i prijetnji koje su dolazili iz susjednih sela, mještani Tordinaca otišli su u Vinkovce ispred Skupštine općine Vinkovci tražeći policijsku zaštitu. Odmah, istu večer u Tordince su došle dvije policijske patrole. Strah je bio realan, jer odmah nakon što je policija stigla u Tordince, pobunjeni dio Srpskog pučanstva digli su barikade u selima koje okružuju Tordince. Iako je načelnik PU Vinkovci Stipan Bošnjak, uvjerava mještane da su njegovi ljudi sposobni u njihovim selima riješiti nastalu situaciju, mještani Tordinaca ipak su blokirali prilaze selu. Već 10. travnja 1991. mještani Tordinaca počeli su se upisivati u mjesne zajednice, u dobrovoljačke odrede Narodne zaštite. Tokom svibnja pokušava se dogovoriti da se škola odvija normalno. Sve do sredine lipnja na prostoru Tordinaca odvijalo se mirno, a onda je krenulo novo naoružavanje pobunjenih Srba u okolnim mjestima s pretežnim srpskim pučanstvom. Zabilježeno je da su 14. lipnja četnici viđeni u šumi Sunać nedaleko Tordinaca i Antina, a kod šume Požega, između Tordinaca i Pačetina, pucano je od 14 do 18,30 sati.
Tordinčani su oko sela postavili straže. “U Markušici se tijekom noći uvježbavalo zamračivanje, a upotrebljavali su reflektore za osvjetljavanje s tornjapravoslavne crkve”.

Prema podacima iz PU Vinkovci, u Markušicu su 1. srpnja stigli četnici koji imaju zadatak napadati sela naseljena Srbima koja su lojalna hrvatskoj vlasti, kako bi te napade pripisali MUP-u i tako Srbe privoljeli da im se pridruže. Tako su u idućim noćima napadali kuće i gostionicu u vlasništvu Srba.

Situacija se komplicirala a pobunjeni Srbi sve više su provocirali. Prvi napad na Tordince od strane Srpskih pobunjenika i četnika, zabilježen je 24. srpnja kada su oko 3 sata u jutro granatirali selo pri čemu su pogodili jednu obiteljsku kuću i srušili krov na ambulanti.

Dana 5. kolovoza 1991. oko 14,30 sati na cesti između Ostrova i Tordinaca skupina četnika i
srbijanskih rezervista zaustavljaju autobus koji se iz Vinkovaca vraćao u Tordince. Putnike tuku, pljačkaju, uzimaju novac, zlato i satove. Opljačkani putnici prepoznaju u četnicima svoje susjede Srbe iz Markušice.

Tokom cijelog kolovoza, četnici su granatirali Tordince, pri čemu su uništavali obiteljske kuće mjesštana. Prva žrtva od granatiranja, bilježi se 22. kolovoza kada je u vinkovačkoj bolnici preminuo Milan Sićanica iz Tordinaca, a koji je ranjen 20. kolovoza u napadu na Tordince.

Prvi pješački napad na Tordince zabilježen je 6. rujna 1991. godine oko13,05 sati , kada su četnici na Tordince prvo iz pravca Pačetina ispalili 15 minobacačkih granata, a oko 20 sati počeo pješački napad na Tordince praćen mitraljezima i drugim oružjem. Uz četnike napadali su pripadnici JNA i srbijanski rezervisti. Branitelji su uspjeli odbiti napad i primorati ih na povlačenje.

Ipak, «Zbog stalnih napada na Korođ, Antin, Tordince, Nuštar i Cerić Krizni štab općine donio je odluku o evakuaciji svih mještana sjeverno i sjeveroistočno od Vinkovaca koji ne mogu djelatno sudjelovati u obrani tih mjesta».

Zbog slabog naoružanja branitelja u selima Antin, Tordinci i Korođ, 30. runa 1991. JNA i srpske paravojne postrojbe okupirale su Korođ i Antin. Antinčani su predali oružje jer im je obećan slobodan prolaz preko Markušice, pa prema Mikanovcima. Isti dan , od 17 sati vode se borbe za Tordince, ali hrvatski branitelji uspješno drže čvrstu obranu sela i odolijevaju svakom napadu.

Tordinci ipak bivaju okupirani 26. listopada, a 18. prosinca ispred katoličke crkve u Tordincima iskopana je duboka jama i u nju stavljani poginuli i ubijeni mještani.

Tek 1999- godine, nakon mirne reintegracije, došlo je do iskopa jame.

Iskapanje je započelo 4. svibnja 1999. na Lokaciji 1. koja se nalazi ispred Župnog ureda Župe Presvetog Trojstva, ulica Vladimira Nazora 8a. U Zapisniku Županijskog suda u Vukovaru (Poslovni
broj Kir-52/97) od 4. svibnja 1999. upisani su podaci o svim nazočnim na iskapanju. Uz pukovnika Ivana Grujića i natporučnika Marka Miloša iz Komisije za zatočene i nestale nazočni su i predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (RH), Policijske uprave Vukovarsko-srijemske, Ministarstva obrane RH, Ministarstva zdravstva, Ministarstva pravosuđa i Europski promatrači. «Mjesto na kojem se započinje s iskopom je cca 30m južno od župnog ureda i jugoistočno od pročelja devastirane katoličke crkve». Iskapanje se obavljalo strojno i na dubini od 1,20m pronađeni su posmrtni ostaci ljudskih tijela. Iskopana je površina 22,10mx11,60m, a mjesto pokopa ljudskih tijela je 4,5×5,5m. Tijela su bila nabacana jedno po drugom. Pronađene su i kosti životinjskog porijekla. Tijela su označena brojevima od N.N.58 do N.N.62, snimljena su, izvađena i stavljena u crne plastične vreće i odvezena na Odjel za patologiju Opće bolnice u Vinkovcima radi identifikacije. Ukupno je ekshumirano pet osoba i sve su identificirane.
Obdukciju je obavio 12. svibnja 1999. patolog dr. Anto Blažanović i sačinio zapisnik iz kojeg izdvajamo:
N.N. 58
Tijelo je pronađeno i ekshumirano 4. svibnja 1999. Na tijelu je civilna odjeća, a «oko skočnog zgloba je debela žica zaokrenuta u čvor». Odjeća je civilna, a od predmeta pronađen je kožni remen sa lopatičastim proširenjem za pridržavanje kilne vreće. «Prijelom lumbalnog kralješka i rebara ukazuje
na neprirodan, nasilan karakter smrti, najvjerojatnije kao posljedica djelovanja projektila ispaljenih iz ručnog vatrenog oružja. Datum smrti 25. listopada 1991.

N.N. 59
Tijelo je pronađeno u masovnoj grobnici ispred župnog ureda. «Od ostataka odjeće raspoznaju se ostaci odore sivo-maslinaste boje, oko pasa široki vojnički kožni remen, a na stopalima vojničke čizme.»

U džepovima su pronađeni meci i okvir od automatskog oružja, kao i mala džepna baterija. Odjeća je vojnička. «Zimska vojnička jakna vojske bivše Njemačke Demokratske Republike (DDR).» Pronađena je i osobna iskaznica na ime Pero Jukić. Kosti glave su izlomljene kao i kralješci, rebra, obje lopatične kosti,
lijeva nadlaktica, zdjelica i desna natkoljenica što je posljedica djelovanja krhotina eksplozivne naprave. «Temeljem pregleda skeleta, pronađenih odjevnih predmeta i osobnih predmeta zaključeno je da odgovaraju identitetu Pere Jukića.» Datum smrti je 25. listopada 1991.

N.N. 60
Tijelo je pronađeno u masovnoj grobnici ispred župnog ureda. «Od ostataka odjeće na tijelu su vidljivi ostaci odore maslinasto zelene boje. Oko pasa je široki vojnički remen, a na nogama su vojničke čizme.» U odjeći su pronađeni meci za automatsku pušku, metalna posudica za ulje od oružja.
Pronađeni su dokumenti, osobna iskaznica, iskaznica poduzeća OLT iz Osijeka, ostaci oružnog lista – sve na ime Mato Kovačević, rođen 18. rujna 1954. u Antinu, prebivalište Antin, Matije Gupca 2. «Vojnička uniforma bivše JNA, zelena futirana vojna vjetrovka.» Prelomljeni su grudni kralješci, desna nadlaktična kost, lijeva palačna kost, desne zdjelične i desne lisne kosti, a sve je posljedica djelovanja krhotina eksplozivne naprave. «Temeljem pregleda skeleta, pronađenih odjevnih predmeta i osobnih predmeta
zaključeno je da odgovaraju identitetu Mate Kovačevića».

N.N. 61
Noge su sklupčane ispod tijela, a kosti glave su u dijelovima. Ostaci odore sivo maslinaste boje, ispod civilna vesta. U džepovima su pronađeni meci za automatsku pušku. «Odjeća je vojnička. Vojske bivše DDR. Pronađen je natruli kožni novčanik sa ostacima putovnice bivše SFRJ i neprepoznatljivim novčanicama te zdravstvena iskaznica dobrovoljnog davaoca krvi, osobne iskaznice na ime Ivica Pecelj i pokidani zlatni lančić bez privjeska». Prelomljene su kosti glave, kralješci, sternum, lijeve natkoljenice i lijeva lisna kost što je sve posljedica djelovanja krhotina eksplozivne naprave. «Temeljem pregleda skeleta, pronađenih odjevnih predmeta i osobnih predmeta zaključeno je da odgovaraju identitetu Ivice Pecelja»

N.N. 62
Od odjeće pronađeni dijelovi kabanice, ispod ostaci odore. «Na prsima ostaci noža i drške omotane špagom». Pronađeno je nekoliko dokumenata kao i osobna karta na ime Stjepan Živković, rođen 9. studenoga 1954. u Vinkovcima. Pronađena je i folija sa likom Majke Božje i ispisanom molitvom na zadnjoj strani. Vanjski pregled i obdukciju obavio je patolog dr Anto Blažanović 12. svibnja 1999. na vinkovačkoj patologiji. Prelomljena su rebra s lijeve strane što upućuje na nasilan karakter smrti. «Temeljem pregleda skeleta, pronađenih odjevnih predmeta i osobnih predmeta zaključeno je da
odgovaraju identitetu Stjepana Živkovića».

Pojedinačna iskapanja
N.N. 199
Na prostoru ispod starog mosta na cesti Tordinci – Ostrovo vidljivi su bili posmrtni ostaci ljudskog tijela s nešto ostataka odjeće. Ispod odjeće i dijelova kostura nađena je manja plastična folija «Svetih moći sv. Leopolda Mandića (cca 3×5 cm) te krunica plave boje s medaljonom bijele boje.
Krunica i medaljon načinjeni su od plastike. S jedne strane medaljona je Srce Isusovo, a s druge lik Majke Božje. Na krunici je veći cca 5 cm dug bijeli plastični križ». Kopalo se ručno i pronađeno je na udaljenosti oko 2 m još ljudskih kostiju i dijelova odjeće. Posmrtni ostaci su stavljeni u crnu vreću i otpremljeni u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu. Nakon dva mjeseca ostaci su pregledani. «Loše uščuvan kostur odraslog muškarca. Lubanja nedostaje. Odjeća je maslinasta, košulja dugih rukava, pulover, ostaci dugih muških gaća». Do danas ovo tijelo nije identificirano iako se sumnjalo na neke poginule. Ni DNA metoda nije pokazala rezultate.

Iskapanja u Tordincima 2004. nakon pronalaska izmještene masovne grobnice


Nakon probnih iskapanja, prema svjedočenjima očevidaca, Županijski sud u Vukovaru po sucu Anti Zeljku naredio je ekshumaciju posmrtnih ostataka hrvatskih branitelja i civila smrtno stradalih tijekom agresije na Republiku Hrvatsku u mjestima: Tordinci, Cerić, Antin, Marinci, Vukovar, Tovarnik i Bogdanovci. Naredba nosi nadnevak 9. ožujka 2004., a potpisao ju je sudac Ante Zeljko. Ekshumaciju je proveo stručni tim Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Uprave za zatočene i nestale osobe.
Prema zapisniku Županijskog suda u Vukovaru na iskapanju prvi dan 10. ožujka 2004. nazočni su bili: Županijski sud u Vukovaru (sudac Ante Zeljko), Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru (Emil Mitrovski, zamjenik Županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru). Ministarstvo obitelji branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Uprava za zatočene i nestale osobe (Ivan Grujić, pomoćnik ministra), Ministarstvo obrane Rep. Hrvatske (Anto Vučić, brigadir), te predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova RH i Ministarstva zdravstva RH.
Tordinci, Lokacije: 1. (LOK. 1.), 2. (LOK. 2.) i 3. (LOK. 3.)
Prva iskapanja počinju 10. ožujka 2004. kad se «dolazi se na lice mjesta Lokacije 1. koja je uzorana oranica, udaljena 600 m istočno od mjesta Tordinci, a u pravcu mjesta Pačetin. Strojno je prekopana površina oko 50 m x 24 m. Isti dan kopano je na Lokaciji 2 oko 800 m sjeverno od Lokacije 1.
Lice mjesta nalazi se sjeverno od šljunčanog puta koji vodi iz pravca Tordinaca prema Pačetinu. Sama lokacija je oranica obrasla niskim i višim raslinjem. Prekopana je površina od 25 m x 8 m. Od 10. ožujka 2004. nastavljena su iskapanja na lokacijama 1. i 2. ali nisu pronađeni posmrtni ostaci žrtava Domovinskog rata. Ukupno iskopana površina na LOK. 1. do 24. ožujka 2004. bila je 300 x 24 x 1 m kada je zatrpana.
Iskapanja na Lokaciji 3. u Tordincima započela su 16. ožujka 2004. Lice mjesta lokacije nalazi se između poljskog puta prema mjestu Ludvinci i šume «Požega» oko 10 do 20 m istočno od lenije na oranici koja je zasijana žitom, sjeverno od šljunčanog puta koji vodi iz pravca mjesta Tordinci prema Pačetinu. (Zapisnik, str. 7.) Prekopana je zemljana površina dimenzije 15m x 10m dubine 1 m. Iskapanja na lokaciji završena su isti dan i nisu pronađeni posmrtni ostaci ljudskih tijela.
Tordinci, Lokacija 4. (LOK.4.)
Lokacija 4. se nalazi 1700 m sjeverno od šljunčane ceste s lijeve strane, gledajući od pravca Tordinaca prema Ludvincima. Lice mjesta je oranica zasađena pšenicom vlasnika Josipa Mrđe. Prvog dana iskapanja, 16. ožujka 2004. prekopana je zemljana površina 3 m x 3,5 m, dubine oko 1,70 m pronađeni su dijelovi odjeće i kosti. Sutradan nastavljeno je strojno kopanje uz nazočnost i pripravnost pirotehničara. Otkriveno je više posmrtnih ostataka N.N. osoba. (Zapisnik, str. 8.). Dana 18. ožujka 2004. obilježeno je osam
posmrtnih ostataka, grobnica je snimljena kamerom i fotografirana od strane krim. tehničara. Idućih nekoliko dana uklonjena je zemlja s posmrtnih ostataka, a 23. ožujka 2004. pristupilo se ekshumaciji. Pronađeni posmrtni ostaci položeni su u crne plastične vreće za prijenos posmrtnih ostataka s odgovarajućim oznakama: NN broj, datum, lokacija i dr. Uz zapisnik načinjena je kroki skica, fotoelaborat i videozapis.
Veličina masovne grobnice je 9,70 m x 4,70 m. U grobnici su uz ljudske kosti pronađene i životinjske kosti, zatim komadi asfalta što je dokaz premještanja grobnice iz neke urbane sredine. Pronađene ostaci odjeće upućuju da se radi o civilima. Pronađeni su «ostaci pletenog džempera crno-zelene boje s etiketom na kojoj je natpis «Selin». Zepa smeđe boje s gumenim đonom, karirana košulja, uski kožni remen, pletena vunena smeđa čarapa, crna natikača.
Nakon što su ekshumirani svi posmrtni ostaci grobnica je ponovno snimljena kamerom i fotografirana.

Tordinci, Lokacija 5. «Starčev dol» (LOK. 5.)
Lokacija 5. se nalazi 1200 m sjeveroistočno od mjesta Tordinci, oko 950 m sjeverno od šljunčanog puta koji vodi iz pravca Tordinaca prema Pačetinu, a 1 m udaljeno od prtenog puta koji vodi prema Ludvincima. Samo lice mjesta je obrađena i uređena poljoprivredna površina. Već tijekom prvog dana 25. ožujka 2004. prilikom strojnog kopanja pronađene su ljudske kosti i dijelovi odjeće. Krim. tehničari izradili su krokiskicu masovne grobnice koja je veličine 31 x 2,8 m. Precizirano je da se masovna grobnica nalazi: N (North) 45o
, 22¨ 30,9¨, EO (East) 18o, 49¨15,1¨, na 90 m nadmorske visine.
Točan položaj određen je pomoću zemljopisne širine i dužine putem satelita uz odstupanje od 5 m. Prilikom otkrivanja posmrtnih ostataka pored jednog tijela pronađena je osobna iskaznica na ime Andrije Rožić, rođen 30. studenoga 1933. godine s prebivalištem u Tordincima, ulica maršala Tita br. 57.
Do 13. travnja 2004. uklanjala se zemlja s neutvrđenog broja posmrtnih ostataka, obavljalo daljnja iskapanja, a 13. travnja 2004. pristupilo se ekshumaciji masovne grobnice.
Posmrtni ostaci su označeni brojevima 1 – 41, cijela grobnica je snimljena videokamerom i fotografirana. Sva tijela i drugi posmrtni ostaci žrtava Domovinskog rata stavljeni su u crne plastične vreće koje su zapečaćene i označene N.N. oznakama s datumom i oznakom lokacije gdje su ekshumirani. Svaka vreća posebno je snimljena i fotografirana s policijskim brojem i N.N. oznakom prije njezina prijevoza u Zagreb na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku.
Svi posmrtni ostaci koje nije bilo moguće pridružiti niti jednom tijelu ili posmrtnim ostacima naznačenim N.N. oznakama stavljeni su u zasebne male crne vreće i označene policijskim brojevima. Masovna grobnica na Lokaciji 5 zatrpana je 22. travnja 2004.
Pronađeni ostaci odjeće i obuće upućuju da se radi o civilima. Samo kod dvije osobe pronađene je vojnička odjeća sivomaslinaste boje (SMB), ispod koje je sivo smeđi džemper, te karirana košulja (tijelo s oznakom N.N. 16.).
Kod nekoliko osoba pronađene su osobne iskaznice, vozačke dozvole, kao i razne potvrde o plaćanju npr. televizijske pretplate, zatim novci. Tako je kod N.N. 16 pronađen novčanik s dvije novčanice od 100 DEM i jedna od 50 DEM. Pronađen je i veliki broj kostiju životinjskog porijekla koje su izvađene i posebno snimljene videokamerom i fotografirane.
O svakom tijelu je vođen zapisnik kod ekshumacije kao i poslije pri identifikaciji. Ukratko o svakom pokojniku;

N.N. 02
Na LOK. 4. pronađen je 23. 03. 2004. Civilna odjeća, nepotpuni kostur.
U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu pri identifikaciji 28. 04. 2004. ustanovljeno je da su neke kosti bile izložene vatri, a dijaskopijom su otkriveni dijelovi košuljice metka. Na temelju provedene analize DNA iz uzoraka krvi supruge i kćeri poginulog i uzorka kosti poginulog te biostatistički izračunate vrijednosti W = 99,99% proizlazi da posmrtni ostaci pripadaju Dragutinu Božiću rođenom 1934.

N.N. 03
Na LOK. 4. pronađeni su 23. 03. 2004. ostaci kostura bez kostiju glave; civilna odjeća starije ženske osobe. U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu pri identifikaciji 28. 04. 2004. ustanovljeno je da su neke kosti prelomljene, a rtg-snimkom ustanovljeni su brojni metalni fragmenti, geleri i dijelovi košuljice metka. Uzrok smrti: eksplozivne ozljede. DNA analizom krvi sina identificirana je Ljuba Adžić, otac Ilija, rođena 19.1.1918.

N.N. 04
Na LOK. 4. pronađen su 23. 03. 2004. ostaci kostura s prelomljenim kostima ruke i noge, te prelomljenom donjom čeljusti; civilna odjeća, majica, muška košulja.

U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu pri identifikaciji 28. 04. 2004. ustanovljeno je da su neke kosti prelomljene; nedostaje lubanja osim donje čeljusti. DNA analizom krvi kćeri i brata identificiran je Ivan Werner, otac Andrija, rođen 01.11.1931.

N.N. 05
Na LOK. 5. Starčev dol pronađeni su 13.04.2004. ostaci kostura s vidljivim lomovima glave; civilna odjeća. U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu pri identifikaciji 27. 04. 2004. ustanovljena su višestruka oštećenja na kostima glave, ruku i nogu, a rtg-snimkom pronađeni su geleri, metalne kuglice. Uzrok smrti su višestruke eksplozivne ozljede. Na temelju provedene analize DNA iz uzorka krvi sina poginuloga i uzorka kosti poginuloga te balističke izračunate vjerojatnosti W = 99,99% proizlazi da
posmrtni ostaci pripadaju Ivanu Božiću.

N.N. 06
Na LOK. 5. Starčev dol pronađeni su 13. 04. 2004. ostaci kostura. Kosti glave su izlomljene. Civilna odjeća. Uz ljudske pronađene su i životinjske kosti. Uz tijelo pronađena i osobna iskaznica na ime ANDRIJA BOŽIĆ,
JMBG: 3011933302817, rođ. 30. studenoga 1933. godine, s prebivalištem u Tordincima, Maršala Tita br. 57. Pronađen i dokument o registraciji vozila. U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu pri identifikaciji 27.04.2004. ustanovljeno je da je lubanja izlomljena, donja čeljust bez zuba, izlomljena potkoljenica; uzrok smrti je vjerojatno trauma glave. Na temelju provedene analize DNA iz uzoraka krvi supruge i sina poginulog i uzorka kosti poginulog te biostatistički izračunate vjerojatnosti W = 99,99% proizlazi da posmrtni ostaci pripadaju Andriji Božiću, rođenom 1933.

Izvor : Šimun Penava /(Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje,Slavonski Brod)

Nastavlja se ….

Odgovori