Svjetski dan Roma obilježava se svake godine 8. travnja. Ovaj dan je posvećen proslavi romske kulture i podizanju svijesti o problemima s kojima se Romi suočavaju.
Povijest
Svjetski dan Roma službeno je proglašen 1990. godine u Serocku, Poljska, tijekom četvrtog Svjetskog kongresa Roma Međunarodne unije Roma (IRU). Datum je odabran u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika koji se održao u Chelsfieldu, London, od 7. do 12. travnja 1971. godine. Na tom kongresu donesene su važne odluke, uključujući izbor romske himne (pjesma “Đelem, Đelem”) i romske zastave (plavo-zelena dvobojnica s crvenim kotačem u sredini).
Značaj
Prvi kongres Roma smatra se jednim od najvažnijih datuma u povijesti Roma. Na tom kongresu sastali su se predstavnici Roma iz četrnaest zemalja svijeta, a odluke donesene tada i dalje imaju dubok utjecaj na romsku zajednicu.
Ujedinjenih naroda da Rome prizna kao narod. U Lancianu (Italija) je održan šesti Svjetski kongres Roma, 2004. Na Kongresu je osnovan novi odbor za pitanja žena, djece i obitelji. Zagreb (Hrvatska) bio je 2008. domaćin sedmog Svjetskog kongresa Roma uz sudjelovanje 300 delegata iz 28 zemalja. Sibiu (Rumunjska) bio je domaćin osmog Svjetskog kongresa Roma 2013. godine. Oko 600 predstavnika Roma bacanjem cvijeća u rijeku Cibin prisjetilo se Roma stradalih u Samudaripenu tijekom Drugog svjetskog rata. Također, želim naglasiti da pored Svjetskog dana Roma kojeg Romi diljem svijeta obilježavanju 8. travnja, Romi slave i Svjetski dan romskog jezika 5. studenog i Dan sjećanja na romske žrtve Holokausta / Samudaripen, 2. kolovoza.
Ovo naslijeđe postavlja pred nas Rome obvezu i odgovornost da nastavimo tim putem. Danas, politička participacija Roma je sve jača. Romi su birani za zastupnike u najvišim državnim institucijama, tijelima međunarodnih organizacija, a romske organizacije postaju sve snažnije i imaju sve bolju poziciju. Pa ipak, koliko god je učinjeno, postoji još mnogo toga što treba učiniti, posebice na području obrazovanja, socijalne zaštite, zapošljavanja, stanovanja i zdravstvene zaštite. Kako bismo to ostvarili moramo djelovati zajedno te uz međusobnu dobru suradnju moramo nastaviti dobru suradnju sa predstavnicima institucija i državne vlasti.
ROMI U HRAVTSKOJ – KALI SARA
Savez Roma u Republici Hrvatskoj „KALI SARA“ u suradnji sa saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem kao predsjednikom Organizacijskog odbora i Vijećima romske nacionalne manjine i ove godine obilježava 02. kolovoz, Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu/ Samudaripen.
Komemoracija za romske žrtve genocida održava se već jedanaestu godinu za redom te predstavlja važan događaj za romsku zajednicu na međunarodnoj razini, a po posjećenosti je ujedno i najveće godišnje okupljanje Roma na području Republike Hrvatske. U komemoraciji sudjeluju brojni visoki predstavnici državne i lokalne vlasti, predstavnici diplomatskog zbora te brojnih institucija, a svake godine počast žrtvama odaju i brojni gosti iz inozemstva.