SKAKAVA GORNJA -stari franjevački samostan i crkva sv. Franje

Nove obavijesti Vijesti

Mjesta Skakava Gornja nalazi se u Bosankskoj Posavini, svega dvadesetak kilometara jugozapadno od Brčkog i rijeke Save, uz obronke Majevice. Uz samo selo, nalaze se ruševine starog franjevačkog samostana i crkve sv. Franje. Samostan u Skakavi pripadao je usorskoj kustodiji. Arheološka istraživanja vršena su na Zidinama i Groblju. 

Arheološki lokalitet – Zidine, proglašen je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

Tokom 2008. godine rekognoscirane i probno iskopavanje lokaliteta obavio je Mirsad Bakalović. Arheološkim istraživanjima u 2013. godini rukovodio je arheolog Zvonko Bojčić. Tada su izvedeni i zaštitni radovi: konzervacija zatečenih temelja zidova i rekonstrukcija rastresenih dijelova arhitekture.

Na lokalitetu pronađeni su ostaci objekata koji datiraju od predromanike pa sve do kasnog srednjeg vijeka. Pronađen je i veći broj stećaka, kao i grobova koji su se nalazili unutar i oko crkve.

Opis

Krstionica je najstariji arhitektonski nalaz i imala je tlocrt šestougaonika. Krstionice ovog tipa vezane su za ranokršćanske crkvene objekte i traju još od predromanike u Dalmaciji.

Romanička crkva potiče iz 13. stoljeća. Pronađeni su ostaci zidova jednobrodne crkve (dimenzija 13,22×7,66 m), čiji su perimetralni zidovi gotovo u potpunosti bili uklonjeni, jer se njen građevinski materijal koristio prilkom zidanja samostanske crkve. Crkva je imala ekscentrični tlocrt, sa svođenim (polukružno) svetištem, a iznad broda bio je tabulat.

Gotička samostanska crkva je iz prve polovine 14. stoljeća. Otkrivena je prizemna zona zidova. Riječ je o jednobrodnoj crkvi, dimenzija 23,5×9,16 m, s izduženim poligonalnim svetištem, uokvirenim potpornjacima, koje je sukladno gotičkoj arhitekturi bilo svođeno, dok je brod crkve vjerojatno imao tabulat. Na sjevernoj strani svetišta, nalazila se sakristija, koja je naknadno prigrađena korpusu crkve. Stećci (ploča, sanduk i sljemenak) nađeni su unutar (9 primjeraka) i izvan (7 primjeraka) broda crkve. Samo su tri ukrašena. Po načinu obrade razlikuju se od dobro klesanih do amorfnih.

Grobovi su pronađeni unutar (5 grobova) i izvan crkve (4 primjerka). Svi su kosturni. Grobovi u crkvi bili su pokriveni kamenim pločama ili sanducima (stećcima), što je rijetka pojava u srednjovjekovnim crkvama u BiH. Sličan primjer je i u crkvi u Milama (Arnautovićima) kod Visokog. U grobovima su nađeni novčići, prstenovi i karičice iz 12 i 13 stoljeća. Dio nalaza datira dio grobova u 14 i 15 stoljeće.

Pored ovih nalaza otkriveno je i srednjovjekovno groblje, s jasno opaženim nizanjem grobova u redove. Novijim istraživanjima u pet grobova nađeni su prilozi uz pokojnike: srebreni prsten s okruglom glavicom i motivom ljiljana (pečatnjak), jedna fragmentirana željezna kopča, tri srebrena novčića i pet komada brončanih pločica s ukrasom. Novčići koji su pronađeni su srebreni denari ugarsko kralja Ludovika I (novac kovan izmeđe 1373. – 1382.) i njegovog naslijednika Žigmunda (novac kovan između 1390. – 1427.). Prsten pečatnjak s ljiljanom upućuje na važnijeg i bogatijeg pokojnika.

Pokretni nalazi iz grobova nalaze se u župnoj crkvi Franjevačkog samostana Sv. Ante Padovanskog Dubrave, Brčko Distrikt.

Izvor: FB Grupa Hrvati Brčkog BiH i HR, Wikipedija

Tagged

Odgovori