U trenutku kada bjesni bitka za Bakhmut, i kako najviši ukrajinski vojni zapovjednici tvrde da su snage Kremlja iscrpljene na terenu, a ukrajinske snage ostaju bez streljiva, Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je, da je postigao dogovor sa svojim bjeloruskim kolegom o postavljanju taktičkog nuklearnog oružja na njezin teritorij, što je prvi put da Moskva temelji oružje izvan zemlje od sredine devedesetih godina.
“Složili smo se s Lukašenkom da bismo mogli postaviti taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiju bez kršenja režima neširenja oružja“, rekao je Putin, prema izvješću TASS-a.
“Ni ovdje nema ništa neobično: Sjedinjene Države to rade desetljećima. Dugo su postavljali svoje taktičko nuklearno oružje na teritorij svojih saveznika“, dodao je Putin.
Najava o stacioniranju oružja u Bjelorusiji dolazi samo nekoliko dana nakon posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Moskvi, tijekom kojeg su Rusija i Kina objavile zajedničko priopćenje u kojem kažu da “sve nuklearne sile ne smiju raspoređivati svoje nuklearno oružje izvan svojih nacionalnih teritorija, te moraju povući svo nuklearno oružje raspoređeno u inozemstvu“.
Tijekom te konferencije i obraćajući se ruskom čelniku, Lukašenko je također rekao: “Danas smo stavili sustav S-400 [protuzračne obrane] koji ste prenijeli u Bjelorusiju u stanje borbene spremnosti i, što je najvažnije, sustav Iskander, koji ste nam također predali, nakon što ste ga obećali prije pola godine.“
State Department je rekao CNN-u da će “nastaviti pratiti implikacije” ruskog plana za postavljanje taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, ali neće prilagoditi svoju strategiju nuklearnog oružja.
“Nismo vidjeli nikakav razlog za prilagodbu vlastitog strateškog nuklearnog držanja niti bilo kakve naznake da se Rusija priprema koristiti nuklearno oružje“, rekao je glasnogovornik State Departmenta Vedant Patel u izjavi za CNN.
Rusija i Bjelorusija već su neko vrijeme raspravljale o tom pokretu oružja, dajući više izjava tijekom prošle godine, izjavio je drugi glasnogovornik State Departmenta.
Ranije je Washington jasno dao do znanja Putinu da će biti posljedica na bilo kakvu uporabu nuklearnog oružja u Ukrajini, čak i taktičkih naprava niskog prinosa, ali namjerno nije precizirao što će točno biti.
“Ostajemo predani kolektivnoj obrani NATO saveza“.
Bjelorusija dijeli dugu granicu s Ukrajinom, a s članicama NATO-a Poljskom, Litvom i Latvijom.
To će biti prvi put od sredine 1990-ih da će Moskva imati nuklearno oružje izvan zemlje.