Pokušava li se smanjiti Banožićeva odgovornost ?

Nove obavijesti Vijesti

Kriminalističko istraživanje za prometnu nesreću koju je skrivio bivši ministar obrane Mario Banožić i dalje traje. Još uvijek se čeka informacija koliko je brzo Banožić vozio, a rezultati laboratorijske pretrage njegovih uzoraka krvi i urina, do danas su nepoznati. 

Po navodima, uzorci su poslani u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja ‘Ivan Vučetić’, koji se nalazi pod MUP-om, od kojih se očekuje detaljna analiza.

Policija je u nedjelju 12. studenog 2023. godine podnijela kaznenu prijavu protiv Maria Banožića zbog izazivanje prometne nesreće iz “nehaja”, a pravni stručnjaci objašnjavaju kako je neobično brzo podnesena prijava, a rezultati istrage još se čekaju. Naravno, uvijek može doći do prekvalifikacije kaznenog djela nakon što im pristigne sva potrebna dokumentacija, nalazi, vještačenja ..itd.

Prošlo je gotovo 60 sati nakon što je Mario Banožić hospitaliziran a do sada još uvijek nema odgovora, Što je pokazao nalaz krvi i urina?

Pravilnik o uvjetima i načinu uzimanja krvi i urina od okrivljenika i drugih osoba te o uvjetima koje ovlaštene ustanove i tijela moraju ispunjavati da bi mogle obavljati poslove analize krvi i urina, kaže:

Članak 11.

Radi utvrđivanja koncentracije alkohola, prisutnosti droga, psihotropnih tvari te lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti, omot iz članka 10. stavka 2. ovoga Pravilnika dostavlja se u najkraćem mogućem roku Centru za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja »Ivan Vučetić« Ministarstva unutarnjih poslova ili ovlaštenoj ustanovi ili tijelu sukladno članku 18. ovoga Pravilnika.

Pitanje, zašto se čekalo 60 sati da se uzorci krvi i urina dostave u Zagreb na vještačenje?

Članak 14.

Analiza uzoraka radi utvrđivanja prisutnosti droga, psihotropnih tvari te lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti obavlja se pretražnim testovima. Ako je rezultat pretražnog testa pozitivan, analiza se obavlja i potvrdnim kromatografskim metodama.

Da li to znači, da je kod Banožića primjenom pretražnog testa potvrđena prisutnost alkohola ili droge, pa je poslano na detaljnu i sigurnu kromatografsku metodu?

Do danas policija nema nalaz krvi i urina, a nema niti nalaz vještaka koliko je brzo Banožić vozio. Ali, policija je ipak podnijela kaznenu prijavu zbog izazivanje prometne nesreće iz nehaja. Da li se radi o zataškavanju ili se radi o nekim izvanrednim okolnostima? Na nama je da samo čekamo. Ono je što je stvarno, da je 40.-to godišnji Goran Šarić preminuo. Goran nije umro prirodnom smrću, nije preminuo od neke bolesti, on je ubijen, jer je Mario Banožić nekuda žurio i žureći kršio propise o sigurnosti prometa na cestama. Goranova djeca više neće vidjeti svog oca, zbog Banožića. U ovom slučaju ne radi se o nehaju, jer koliko je netko trebao biti nehajan ili lakomislen da prekorači brzinu, pretječe kamion po magli, možda još i malo pod utjecajem alkohola i da lakomisleno vjeruje da se nikakav štetni događaj neće dogoditi. Ovakvu nehajnost i lakomislenost mogli bismo pripisati nekom mladiću bez vozačkog iskustva, no nikako ne državnom dužnosniku u dobi od 44 godine

U dobi od 44 godine čovjek bi morao biti svjestan mogućih posljedica kršenja propisa posebice kada upravlja opasnim sredstvom kao što je džip terenac.

Odgovori