Održan samit G7 u Hirošimi, gdje su čelnici zemalja skupine G7 iskreno razmijenili mišljenja o agresiji Rusije na Ukrajinu

Nove obavijesti Svijet Vijesti

Samit je započeo 19. svibnja u 7:1 sati. Tijekom sjednice razgovaralo se i o globalnom gospodarstvu i trgovini.

Čelnici i čelnice zemalja skupine G7 iskreno su razmijenili mišljenja o agresiji Rusije na Ukrajinu.

Premijer Kishida izjavio je da je ključno da se skupina G7 ujedini i nastavi snažno podupirati Ukrajinu u svakom pogledu i oštre sankcije protiv Rusije. Premijer Kishida također je spomenuo da bi želio pokazati snažnu rezoluciju kao skupina G7 na summitu G7 u Hirošimi kako bi odlučno odbacio agresiju Rusije i obnovio mir u Ukrajini.

Čelnici i čelnice zemalja skupine G7 ponovno su potvrdili svoju nepokolebljivu predanost pružanju potrebne diplomatske, humanitarne i vojne potpore Ukrajini te su uložili konkretne napore za jačanje sankcija protiv Rusije, uključujući mjere protiv izbjegavanja sankcija i izbjegavanja mjera.

Izjava čelnika i čelnica zemalja skupine G7 o Ukrajini(PDF)Otvaranje novog prozora

Premijer Kishida izjavio je da je opća glavna tema sastanka na vrhu potvrditi jedinstvo skupine G7 i ojačati uloge skupine G7 prema međunarodnoj zajednici koju karakterizira suradnja, a ne podjela i sukob, te pokazati aktivan i konkretan doprinos tom cilju. Premijer Kishida tada je izjavio da bi želio jasno odrediti kao dva stupa skupine G7, a to su poštovanje slobodnog i otvorenog međunarodnog poretka koji se temelji na vladavini prava i jačanje informiranja s međunarodnim partnerima izvan skupine G7. Kao rezultat rasprave čelnici i čelnice zemalja skupine G7 složili su se o važnosti tih dviju perspektiva.

Što se tiče globalnog gospodarstva, premijer Kishida izjavio je da se zalagao za ekonomsku politiku “novog oblika kapitalizma”, unaprijedio reforme na strani ponude za održivi gospodarski rast, naglasio jačanje “ulaganja u ljude” uz povećanje plaća i širenje unutarnjih ulaganja, te promicao čestit ciklus rasta i distribucije. Tijekom rasprave čelnici i čelnice zemalja skupine G7 složili su se o važnosti bliske koordinacije među skupinama G7, kao i o suradnji s međunarodnim partnerima u smjeru prijelaza na gospodarstvo čiste energije, smanjenja ovisnosti o određenim zemljama i stvaranja pouzdanih lanaca opskrbe.

Kad je riječ o digitalizaciji, čelnici i čelnice zemalja skupine G7 potvrdili su potrebu za upravljanjem generativnom umjetnom inteligencijom i imerzivnim tehnologijama koje se temelje na vrijednostima skupine G7. Čelnici i čelnice složili su se da će imati zadužene ministre koji će raspravljati o generativnoj umjetnoj inteligenciji kao “procesu umjetne inteligencije u Hirošimi” i dati im da izvijeste o rezultatima prije kraja ove godine. Nadalje, premijer Kishida izjavio je da će zatražiti suradnju skupine G7 u cilju ranog uspostavljanja međunarodnog okvira na temelju sporazuma na ministarskoj razini o ostvarivanju slobodnog protoka podataka s povjerenjem (DFFT). Na temelju te rasprave premijer Kishida izjavio je da će Japan dati svoj doprinos kao predsjedatelj, uključujući odgovarajuće financijske doprinose.

Kad je riječ o trgovini, premijer Kishida spomenuo je da je sustav slobodne i poštene trgovine koji se temelji na pravilima usmjerenima na WTO temelj globalnog rasta i stabilnosti. Kao rezultat rasprave čelnici i čelnice zemalja skupine G7 složili su se da je potrebno raditi na održavanju i jačanju sustava slobodne i poštene trgovine, među ostalim u reformi WTO-a.

Nastavit ćemo pružati financijsku, humanitarnu i vojnu pomoć Ukrajini dokle god to bude potrebno.

Na kraju Samita, premijer Kishida iz Hirošime simbol mira, obećao je, da će članice G7 mobilizirati sve naše
političkih instrumenata i zajedno s Ukrajinom, uložiti sve napore da se donese sveobuhvatan, pravedan i
trajni mir u Ukrajini što je prije moguće
.

O zrakoplovima F-16.

Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost, rekao je u subotu ujutro u Hirošimi da će Sjedinjene Države i njezini saveznici u narednim mjesecima razgovarati o tome kako opskrbiti Kijev samim mlažnjacima. Ne očekuje se da će Sjedinjene Države, barem prema sadašnjim planovima, poslati vlastite F-16.

S druge strane, kako navode strane novine koje su pratili samit, da postoje glasine kako je američki predsjednik Joe Biden ipak odlučio da će dozvoliti isporuku F-16 Fighting Falcona Ukrajini. Za sada kako stoje stvari, Poljska( koja je i najveći donator naoružanja Ukrajini) odustaje od svoje donacije zrakoplova G16 AM Ukrajini, a u tome su čvrsti i Turska i Grčka. Priča se o broju 48, kao potreba za zaštitu Ukrajinskog zračnog prostora a da bi se do toga broja došlo. uz Belgiju, Dansku, Norvešku i Portugal, donatori će morati biti američko ratno zrakoplovstvo.

Nakon što uz pomoć F-16, MiG-29 i Su-27 ukrajinsko ratno zrakoplovstvo potpuno preuzme dominaciju u svom zračnom prostoru, i samo će se moći usredotočiti na blisku zračnu potporu snagama na zemlji.

Međutim, Fighting Falcon se neće proslaviti kao lovac, nego kao jurišnik. Izraelska je vlada 1981. odlučila zračnim udarom uništiti irački nuklearni reaktor koji je bio pri dovršetku. Operacija je nazvana Opera i uspješno je izvršena 7. lipnja 1981. U njoj je sudjelovalo osam aviona F-16A, svaki naoružan s dvije bombe Mk84.

Ono što Biden zahtijeva od Zelenskog, da donirani zrakoplovi F-16 nikako ne smiju ući na teritorij Rusije.


Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski obećao je američkom predsjedniku Joeu Bidenu da neće koristiti borbene zrakoplove F-16 američke proizvodnje za napredovanje u Rusiju, kaže Biden.

Imao je “ravno jamstvo Zelenskog da ga neće koristiti za nastavak i preseljenje na ruski geografski teritorij”, rekao je Biden u nedjelju nakon summita G7 u Hirošimi u Japanu.

YAHOO News ekskluzivno je došao do interne procjene Ratnog zrakoplovstva SAD-a (Air Force) koja zaključuje da bi bila potrebna samo četiri mjeseca za obuku ukrajinskih pilota za upravljanje borbenim zrakoplovima američke proizvodnje F-16, što je daleko kraće razdoblje od onoga što su dužnosnici Pentagona više puta iznosili.

Dokument je podijeljen brojnim NATO saveznicima koji imaju F-16 i sadrži detaljnu procjenu s kraja veljače i početkom ožujka u bazi Nacionalne garde Morris u Tucsonu u američkoj saveznoj državi Arizoni, gdje se nalazi 162. eskadrila američkog ratnog zrakoplovstva.

Dokument, koji je visoki dužnosnik ratnog zrakoplovstva potvrdio i rekao da je podijeljen s nekoliko NATO saveznika koji lete zrakoplovima F-16, sadržavao je detaljnu procjenu poduzetu krajem veljače i početkom ožujka u bazi Nacionalne garde Morris Air u Tucsonu, Arizona. Dva ukrajinska pilota nisu dobila “nikakvu formalnu obuku” na F-16, prema procjeni, osim kratkog upoznavanja, a zatim su nekoliko sati testirani na simulatoru leta.

Izvor i foto : GZSummit

Odgovori