Neprijateljska federalna vojska je 4. siječnja 1992., napustila svoje jako uporište iz Splita, ratnu luku Lora. Većinu stvari je jugomornarica odnijela u Crnu Goru, a ostatak uništila. Posljednji oficiri i vojnici, Loru su napustili trgovačkim brodovima, sv. Stefan i Alfa, te vojnim transportnim brodom PO-91, koji je prije nekoliko dan iz Bara i Visa i Lastova dovezeno 250 tona oružja i streljiva, koje je trebalo vratiti Hrvatskoj TO.
Napuštanje Lore je posljedica Jugoslavenske ratne mornarice sredinom studenog 1991., kada je general Kadijević zapovjedio napad na Split.
– Prethodno, ratni brodovi iz sastava TG “Vis” u 00,50 sati 15. studenoga 1991. godine otvorili su topničku paljbu po otocima Braču i Šolti gađajući mjesta Milnu i Grohote te topničke položaje HRM-a. Kako im topništvo HRM-a nije odgovorilo, nastavili su paljbu do 1,20 sati po naseljenim mjestima Milnoj na Braču i Gornjem Selu na Šolti, pri čemu je nanesena znatna materijalna šteta. Istoga dana, u 6,00 sati, zapovjednik velikog patrolnog broda VPBR-31 Split je dao zapovijed za djelovanje po unaprijed “odabranim ciljevima” u Splitu. Ista je zapovijed upućena i drugim snagama JNA razmještenima po vojarnama u Splitu, Lori i Divuljama. S položaja Vela Straža na Šolti i s položaja Golo brdo na Braču ubrzo su uzvratile paljbu, a preciznim pogocima prisilili su napadače da odustanu od gađanja civilnih objekata, te ih natjerali na napuštanje Splitskog kanala već oko 8 sati. U tom napadu je život izgubilo šest ljudi.
U splitskoj ratnoj luci Lora ostale su jedinice JRM-a, JNA i crnogorskih rezervista, ali bez ratnih brodova i ikakve druge logističke podrške, pa su na današnji dan, 4. siječnja 1992. bile prisiljene na odlazak iz Splita. Ratna luka Divulje napuštena je ranije, 22. prosinca 1991., a vojni kompleks Lora 13 dana kasnije – 4. siječnja 1992.
Odlukom Gradskog vijeća Splita od 24. prosinca 2001. godine, trajno obilježava misom zahvalnicom.