Američki bombarderi B-52 iznad korejskog poluotoka

Nove obavijesti Svijet Vijesti

Bombarderi B-52 učestvuju u zajedničkim zračnim vježbama s američkim i južnokorejskim borbenim avionima iznad Korejskog poluotoka, saopćilo je Ministarstvo odbrane Južne Koreje

Navedeno je kako je ovo prvo raspoređivanje američkih bombardera B-52 na poluotoku za mjesec dana i da vježbe „pokazuju snažnu odlučnost Seula i Washingtona te njihovu savršenu spremnost da brzo i nadmoćno odgovore na svaku provokaciju Sjeverne Koreje“.

Prije dva tjedna SAD je prvi put u šest godina rasporedio podmornicu na nuklearni pogon sposobnu nositi oko 150 raketa Tomahawk u južnokorejske vode, a dolazak USS Michigana uslijedio je dan nakon što je Sjeverna Koreja nastavila s raketnim testiranjima.

Južnokorejsko ministarstvo obrane priopćilo je da je raspoređivanje bombardera B-52 povećalo vidljivost američke strateške imovine na poluotoku. Navodi se kako saveznici pokazuju svoju čvrstu odlučnost u jačanju kombiniranih obrambenih položaja i nastavit će zajedničke vježbe u kojima sudjeluju američki strateški bombarderi.

Pjongjanga upozorava kako su Južnokorejska i američka vojska proširile svoje zajedničke vojne vježbe kao odgovor na nuklearne i raketne prijetnje iz Sjeverne Koreje.

Pjongjang doživljava takve vježbe kao provokacije koje pokazuju namjeru rivala da napadnu Sjevernu Koreju.

Dan nakon posljednjeg leta bombardera B-52 na poluotoku 6. marta Kim Yo-jong, utjecajna sestra sjevernokorejskog lidera Kima Jong-una, upozorila je da je njena zemlja spremna poduzeti „brzu i opsežnu akciju“ protiv SAD-a i Južne Koreje

U nedjelju je više od 120.000 Sjevernokorejaca sudjelovalo na masovnim skupovima u Pjongjangu povodom 73. godišnjice početka Korejskog rata. Tijekom skupova, dužnosnici i stanovnici održali su govore obećavajući “nemilosrdnu osvetu” Sjedinjenim Državama zbog rata optužujući SAD za planiranje invazije na Sjevernu Koreju.

Korejski rat završio je primirjem, a ne mirovnim sporazumom, ostavljajući poluotok u tehničkom ratnom stanju. SAD postavlja oko 28.000 vojnika u Južnoj Koreji kao sredstvo odvraćanja od potencijalne agresije Sjeverne Koreje.

Od lansiranja dviju balističkih raketa kratkog dometa 15. lipnja, Sjeverna Koreja nije izvela daljnja testiranja javnog oružja. No, raspoređivanje američkih bombardera moglo bi ga potaknuti da ponovno lansira oružje u znak prosvjeda.

Jačanje “redovite vidljivosti američke strateške imovine” korejskom poluotoku bio je dio dogovora postignutih između američkog predsjednika Joea Bidena i južnokorejskog predsjednika Yoona Suk Yeola tijekom njihova summita u Washingtonu u travnju. Biden je tada izjavio da će svaki sjevernokorejski nuklearni napad na SAD ili njegove saveznike “rezultirati krajem bilo kojeg režima” koji je poduzeo takvu akciju.

Od početka 2022. godine Sjeverna Koreja izvela je više od 100 raketnih testiranja u pokušaju da proširi svoj arsenal nuklearno sposobnih raketa usmjerenih na američko kopno i Južnu Koreju. Saveznici su odgovorili proširenjem svojih vojnih vježbi.

Krajem svibnja sjevernokorejsko lansiranje rakete koja je nosila svoj prvi špijunski satelit završilo je neuspjehom, a raketa je ubrzo nakon polijetanja uronila u vode. Sjeverna Koreja je od tada više puta rekla da će pokušati drugo lansiranje, rekavši da je ključno izgraditi svemirski sustav nadzora kako bi se nosila s onim što naziva američkim neprijateljstvom.

Preglednik dokumenata (mnd.go.kr)

Odgovori